• $8,4598
  • €10,2646
  • 507.784
  • 1454.25
21 Mayıs 2018 Pazartesi

İtalyanlar başkalarından çok farklıdır!

İtalya defalarca gittiğim bir ülkedir. İtalyanları da iyi tanıdım. İtalya’nın her köşesini de gezdim. Ama İtalyanlar sihirli ve farklı düşünceleri olan insanlardır. Üstelik her İtalyan birbirinden farklıdır. Sizi her an şaşırtabilirler!

İlginçtir ki İtalyanlar 73 yılda birbirinden tamamen farklı 60 hükümet kurmuşlar.

Şimdi de yeni bir hükümet kurmakla uğraşıyorlar ve de bu hükümet de koalisyon olacak. Şu anda hükümeti kurmaya çalışan 5-Yıldız Partisi ve de Lig adlı partiler tarafından yeni bir hükümet “ortak olarak” kuruluyor. Bu yeni hükümet de eskileri gibi çok uzun süre kalamayacak bir Hükümet tabii. Yeni hükümetin popülist ve ayni zamanda da sol yapısı, geçtiğimiz çarşamba günü kamuoyuna yayımlandı. Açıklanan planlar finansal piyasaları yerlere serdi de denebilir.

Ortaklardan Beş Yıldız adlı parti İtalya’nın güneyinde, ülkenin gariban eyaletlerinde kurulmuş. Diğer taraftan da Lig kısa adlı parti de İtalya’nın oldukça zengin kuzeyinde kurulmuş. Beş Yıldız lideri Luigi Di Maio ve Lig Partisi lideri Matteo Salvini de daha önceki hükümetin partilerinin yaptıkları hataları gündeme getiriyorlar.

5 Yıldız partisi fakir İtalyanlara devletin verdiği refah ödemelerinin artırılmasını istiyor. İtalya’nın kamu borcu da GSYH’nin yüzde 132 kadarı. Bu miktar borç Yunanistan’ın ayni konulu borcundan sonra Avrupa’daki ikinci büyük borç.

İkinci Parti Lig’in ise vaat ettiği, büyüme sağlayabilmek için herkese yüzde 15 vergi kökenli finans aktarımı yapmak. Vergiden kaçmaya da fırsat verilmeyeceğini bildiriyorlar.

Her iki parti de, bir evvelki dönemde, 2011 yılında Monti Hükümeti tarafından yapılan ve daha sonraları da emekli olma fırsatı yaratabilen, emeklilik ödemesi reformu ve de kişinin emeklilik ödemesinin, önceleri yaptığı kendi emeklilik ödemesi ile de ilişkili olması yaklaşımını destekliyor. Bu tür emeklilik ödemeleri daha sonra Roma’nın başını belaya sokmuştu.

Her iki parti de Avrupa Birliği'nden, yüzde 3 bütçe açığı fonu ödenmesinin dışında kalmayı talep etmekte. Her iki parti de euronun sorunlu bir para olduğunu ve Mastricht öncesi gibi, liraya geçmek istediklerini gündeme getiriyorlar. Euro sistemine karşı olmak İtalya’da zaten makbul sayılıyor. Huffington Post İtalia adlı kurumdan da, her iki partice de, İtalya’nın borcundan 250 milyar dolar kadar azaltma yapılmasını ve bunu da Avrupa Merkez Bankası'nın yapmasını talep ediyorlar. Her iki parti de Rusya’nın bazı ödemeler yapmasının talep edilmesini de kaldırmak istiyorlar. Bu da ABD ile AB arasında sorun çıkartacak bir konu.

Ama İtalyanlar zekidir ve itiraz edenler, kurtulmayı da bileceklerdir diye de düşünülüyor. Bakalım ne olacak!

<p>EURO 2020'de Danimarka ile  Finlandiya karşılaşmasında futbolcu Christian  Eriksen maç esnasında

EURO 2020'de Futbolcu Christian Eriksen nasıl hayata döndü?

Düzce'de sağanak dereleri taşırdı, çok sayıda evi su bastı

Galatasaray'da Marcao gerçeği ortaya çıktı

3 günlüğüne geldikleri Türkiye'den 1,5 yıldır ayrılamadılar