İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7189
  • 5.5073
  • 192.67
  • 94986

İtalyan gençleri ülkeden kaçmaya başladı!

Global krizin artık durmuş olmasına rağmen ve İtalyan ekonomisinin de geçmişe göre iyi durumda olmasına rağmen, ülkenin gençleri İtalya’dan dış aleme kaçmakta! Ülkenin GSYİH büyümesi 2010 yılından bu yana en yüksek dozda ama istihdam krizdeki düzeylere geri dönmüş durumda.

İstatistiklere göre İtalya dışında yaşamayı tercih eden İtalyan vatandaşları 5.4 milyon kişiye çıkmış bulunuyor. Bu rakam kabaca toplam nüfusun yüzde 10 kadarı ve de geçtiğimiz yılda nüfusun yüzde 3.5 kadarı kişi, dışarıya göç etmiş.

Bu durumun en önemli nedeni İtalya’daki emek piyasasında genç ve hırslı kişilere pek iş verilmemesi. Global krizin çıktığı 2008 yılından bu yana resmi rakamlara göre de 1.5 milyon kişi dışarıya göç etmiş.

Ama İtalyanların dışında 45 bin kişi kadar yabancı da 2015 yılında İtalya’yı terk etmiş. Bu rakam 2007 yılındakinden 3 misli daha fazla. Ancak aslında gerçek rakamlar daha da büyük olabilir.

Çünkü geçtiğimiz son bir yılda İngiltere’de sosyal güvenlik numarası alan İtalyanların sayısı, İtalyan hükümetine Britanya’da yaşadıklarını açıklayan İtalyanların sayısından daha fazla, hatta iki misli kadar. İtalyan ekonomisinden iyi haberler gelmekte ama gençlerin bu göç trendi devam ederse, bazı kötü haberler de gündeme gelecek. Çünkü İtalya’da doğum sayıları da azalıyor. Bu durumda göç, istihdam açısından önemli sorunlar yaratabilecek hale gelmiş bulunuyor.

İtalya nüfusunda 65 yaşından yaşlı olanların artış sayısına bakıldığında, ülke son 25 yılda sadece Japonya’nın arkasından ikinci durumda.

Son 25 yılda çalışan nüfus sayısı toplam nüfusun yüzde 5 kadarı azalmış ama nüfus da yüzde 2 artmış. Son beş yılda ise, 18 ila 44 yaş arasındakilerin sayısı yüzde 6 azalırken, nüfus da yüzde 2 artmış.

Hem İtalyan hem de Britanya istatistikleri son dönemde İtalya’dan göçün çoğunluğunun genç insanlar olduğunu gösteriyor. Britanya istatistiklerine bakıldığında, 2002 yılından bu yana İngiltere’de çalışmak için kaydolan İtalyanların yüzde 90 kadarı 44 yaşın altındaymış. Yüzde 77 kadarı da 18-34 yaşları arasındymış.

Bu durumun nedeni İtalya’da eğitimli ve becerili gençlere düşük maaş veriliyor olması veya da bazılarına iş pek verilmiyor olması olarak düşünülüyor. Yani İtalyada tecrübeli veya güçlü ilişkili olanların dışındakilere pek iş yok gibi.

İşsiz gençlerin sayısı da yüzde 35 oranının üstünde ve de ekonominin iyileşmesine rağmen de bu oran pek değişmiyormuş.

FETÖ/PDY terör örgütünün astsubay sorumlusu Kayseri’de saklandığı gaybubet evinde yakalanarak gözalt

FETÖ´nün askeri sorumlusu gaybubet evinde yakalandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Münbiçli aşiretlerin Türk askerine desteği büyüyor

3. havalimanına ilk iniş gerçekleşti

En Çok Okunanlar