• $9,2849
  • €10,7627
  • 527.57
  • 1409.56
26 Mayıs 2018 Cumartesi

İtalya ekonomisi Yunanistan değil ama!

İtalya Yunanistan’a hiç benzemez! İtalyan ekonomisi Yunanistan’ın 10 misli daha büyük. İtalya’nın 2.3 trilyon euroluk mevcut borcu da Yunanistan’ın yedi misli daha büyük. Bu rakam da, Euro Bölgesi’ndeki en büyük borç. Yani İtalya kolay kolay batamaz, çünkü çok büyük. Ama kolay kurtarılamayacak kadar da çok büyük.

İtalya geçtiğimiz aylarda seçim yaptı ve yeni bir hükümet seçti. Ülkenin insanları yeni hükümet bir kriz mi başlatacak, yoksa bir çözüm mü bulacak, bilemiyorlar.

İtalya’da piyasalar Martin Wolf tarafından yapılan gözleme göre, henüz çok endişeli değil belki. Geçtiğimiz pazartesi günkü verilerde 30 yıllık İtalyan kamu bonoları Almanya’nın 220 baz puan üstündeydi ve yüzde 3.4 getiri veriyordu. 2011’de krizin zirvesinde, yüzde 7.7 getiri vermişlerdi.

Ama 2007 ila 2017 arasında hiçbir AB ülkesinde bireylerin İtalya’dan daha fazla endişelendiği görülmemişti. Ama 2018’de ise endişelenme düzeyi incelendiğinde İtalya 28 ülkeden 23’üncü duruma gelmişti.

Fakat bugünkü durum ve sorunlar sadece krizin eseri değil. 1997’de Euro Bölgesi kurulmuştu. O günle 2017 arasında ise İtalyan kişi başına geliri sadece yüzde 3 artmıştı. Bu Yunanistan’ın performansından daha da kötü bir durum. Üstelik İtalyanlar göçle gelenlerin yarattığı sorunu kendi başlarına çözmek zorunda kalmışlardı.

Özetle İtalya AB’den biraz kopmuş gibi bir durumdaydı. Bu nedenle seçimde normal bilinen partiler değil, entelektüel olarak iki parti, biri sol popülist ve biri de sağ popülist partiler olarak seçimi kazanmışlardı. Sol olanlar güneyde, sağ olanlar ise kuzeyde kuvvetliydi ve de bölgeler arasında seçilenlerin birbirinden çok farkı vardı. İtalya’daki kargaşa hem İtalya’nın hem de AB’nin yarattığı bir kargaşa aslında. Kriz sonrasında ise yeniden denge bulunması iyice zorlaşmış durumda. Almanya’nın İtalya karşısındaki tutumu da İtalya’yla reform konusunda anlaşma yapılmasını engelliyor.

Seçilen Beş Yıldız Partisi ve de Lig partisinin üzerinde anlaştığı yaklaşım, mutsuz seçmenler, imkansız vaatler ve de kötü sonuçlarda mücadele etmek zorunda kalacak.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire çoktan alarmı gündeme getirdi. Öyle deniyor ki, İtalya’yı kurtarmak için krediyi verecekler, yönetimi ellerine alacaklar! Çünkü Avrupa Merkez Bankası yardım edemez. Çok sayıda insan sorun yaşamakta ve de durumun düzelmesi için yıllar geçmesi gerek!

Tarzan oldukça zor durumda yani!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi