• $9,2643
  • €10,7386
  • 525.072
  • 1409.62
17 Aralık 2010 Cuma

İstihdamda iyileşme var ama yön hala belli değil

Verilerin açıklanmasıyla beraber, işsizliğin yukarı mı yoksa aşağı mı gideceği sorusu devam ediyor. Sonuçta biraz iyileşme oldu ama yön kuvvetli şekilde belirlenemiyor

Bu hafta ilan edilen verilerin arasında en önemlisi istihdam konusundaki verilerdi. Kafalardaki soru da işsizliğin yukarı mı yoksa aşağı mı döneceği idi. Sonuçta biraz iyileşme oldu ama henüz yön kuvvetli şekilde belirlenemiyor.

"gokce.jpg"

Bahçeşehir Üniversitesi'nin 'Betam' adlı Ekonomik ve toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel, Doktor Gökçe Uysal Kolaşin ve Duygu Güner tarafından yapılan analizin özet detaylarını aşağıya taşıyoruz.

'TÜİK'in 15 Aralık'ta açıkladığı ham işgücü verilerine göre tarım dışı istihdam eylül döneminde (ağustos-eylül-ekim) bir önceki yılın aynı dönemine göre 692 bin kişi; tarım dışı işgücü ise 213 bin kişi artmıştır.  

Tarım dışı işgücü artışında son üç dönemdir belirgin bir yavaşlama söz konusudur. Bu yavaşlamanın  başlıca nedeni, kriz döneminde gerçekleşen çok yüksek artışların yarattığı baz etkisidir. 16 milyon 974 bin kişiye ulaşan tarım dışı istihdam ise bir yıl öncesine kıyasla yüzde 4,3 artmıştır. 2010'un ilk üç çeyreğinde büyümenin yüzde 9'a yakın gerçekleştiği dikkate alındığında bu yüksek istihdam artış oranı normal sayılmalıdır.

Tarım dışı işsizlik kriz öncesi seviyenin üzerinde
ŞEKİL 1'DE de görüldüğü gibi tarım dışı istihdamın artış temposu ekonomik büyüme temposundaki yavaşlamaya paralel olarak düşmektedir. Artış 700 binin altına gerilemiştir ve gerilemeye devam edecektir. 'Nereye kadar?' sorusunun yanıtı ise önümüzdeki aylarda gerçekleşecek büyüme oranına bağlı olacaktır. İstihdam ve işgücündeki bu gelişmelere paralel olarak tarım dışı işsiz sayısında bir yıl öncesine kıyasla 479 bin kişilik düşüş gözlemlenmiştir (Şekil 1). Böylece tarım dışı işsizlik oranı Eylül 2009'da yüzde 16,9 olan seviyesinden, Eylül 2010'da yüzde 14,3'e düşmüştür. Bu düşüş önemli olmakla birlikte tarım dışı işsizlik oranı halen kriz öncesi seviyesinin (yüzde 12,9) üzerindedir.
İşgücü göstergeleri mevsim etkilerinden arındırılarak incelendiğinde, eylül döneminde tarım dışı işgücünün 28 bin kişi azalarak 19 milyon 788 bine gerilediği, istihdamın ise 15 bin artarak 16 milyon 878 bine yükseldiği görülüyor. Bu gelişmelerin sonucunda tarım dışı işsiz sayısının ağustostan eylüle 43 bin kişi azaldığını tahmin ediyoruz. Tarım dışı işsizlik oranı da, yüzde 14,9'dan yüzde 14,7'ye gerilemiştir (Şekil 2). Mevsim etkisinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı son beş aydır yüzde 14,7 - 14,9 aralığında seyretmekte ve daha önceki araştırma notlarında belirttiğimiz gibi işsizliğin yatay seyir izlediğini göstermektedir.

Sanayi istihdamı can sıkıyor
Mevsim etkilerinden arındırılmış sektör istihdamında bu dönemin en dikkat çekici gelişmesi sanayi istihdamındaki düşüştür. Canlanmayla birlikte 13 ay süresince aralıksız artan sanayi istihdamı ilk kez ağustos döneminde gerileme göstermişti. Gerilemenin eylül döneminde de devam etmesi geçici olmayabileceği sinyalini vermektedir. 2. çeyrekten 3. çeyreğe mevsimsel düzeltilmiş GSYH artışının yüzde 1,1 ile sınırlı kalmasının ve ihracatın azalmasının sanayi istihdamını olumsuz etkilediği anlaşılıyor. Buna karşılık hizmet sektöründe gerçekleşen güçlü artış sanayideki istihdam azalışını telafi etmiş görünüyor. Tarım istihdamında son aylarda gözlemlenen gerilemenin ise durulmakta olduğu söylenebilir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı