• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
17 Ekim 2012 Çarşamba

İstihdam ve işsizlikte trend değişiyor!

Bu sütunu takip edenlerin bildiği gibi 2011 yılından beri ekonomi politikasının temel yaklaşımının çok artan cari denge açığını frenlemek için, (bugünkü ortamda kuru devalüe ederek ihracatı artırmak krizdeki ve talebi düşük, kemer sıkan dünyada pek etkili bir yaklaşım olamayacağına göre) fiyat etkisi yerine gelir etkisini kullanmak, yani reel büyümeyi yavaşlatarak ithalatı düşürmek ve böylece de cari denge açığını küçültmek olduğunu ısrarla anlatmakta idik.
Tabii bu politikanın ithalattan ve tüketimden alınan KDV ve ÖTV gibi vergi hasılatını belli oranda azaltacağını, bu durumda doğacak bütçe sorununu kapatmak için zam yapıldığı zaman da enflasyonun biraz yükseleceğini, büyüme yavaşladığından da bir süre sonra işsizliğin düşüş ve istihdamın artışının yavaşlayacağını, en başından beri tekrar tekrar yazmakta idik.
 Bu söylenenlerin hepsi şu anda olmakta: Zamlar enflasyonu birkaç puan yukarı itecek, zaten de artış başladı! Büyüme planlanan yüzde 4 düzeyinden yüzde 3 civarına yavaşladı, bütçe açığı ise GSYİH oranı olarak yüzde 2.5 -3 arasına çıkacak ve işsizlik de hafifçe artacak.
Tabii diğer taraftan ekonomi yönetiminin de freni hafifletip, gaza da hafifçe dokunması da başlamış bulunuyor. Nitekim kredi kullanımı sayıları artmaya başladı bile!  
 Dün TÜİK temmuz ayı istihdam verilerini açıkladı. TÜİK üç ayın ortalamasını alır, bu nedenle temmuz ayı diye açıklanıyor ama aslında açıklanan haziran, temmuz ve ağustos aylarının ortalaması!
 Ancak tarım istihdamındaki artış yanıltıcı olabileceğinden 'Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi' betam toplam yerine salt tarım dışı istihdamdaki trendlere bakmakta ve Kariyer Net verilerini de izleyerek öngörülerde bulunmakta.
 Betam'da Dr.S.Gürsel, Dr. G.Uysal ve Ayşenur Acar'ın katkılarıyla hazırlanan en son temmuz ayı istihdam ve işsizlik raporunun tesbitleri özetlenirse, mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlar, tarım dışı işsizliğin Haziran 2012 döneminde yüzde 11,2'den Temmuz 2012 döneminde yüzde 11,4 seviyesine yükseldiğini gösteriyor. Tarım dışı işgücündeki artışın yavaşlamış olması tarım dışı işsizliğin daha çok artmasını engellemiş. Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel istihdam verileri, tarım hariç tüm sektörlerde istihdamın düştüğüne işaret ediyor. Haziran 2012 döneminden Temmuz 2012 dönemine sanayide 4 bin, inşaatta 44 bin, hizmetlerde ise 25 binlik istihdam kaybı var. Bu gelişmeler düşük büyümenin istihdam üzerindeki etkilerinin işgücü piyasasına şimdi yansımaya başladığını gösteriyor.
 Detay verilere bakılırsa TÜİK'in 15 Ekim'de açıkladığı işgücü verilerine göre Temmuz 2012 (haziran - temmuz - ağustos) döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, tarım dışı işgücü 430 bin (yüzde 2,1), tarım dışı istihdam 612 bin kişi (yüzde 3,4) artmış, tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 182 bin azalarak 2 milyon 260 bine düşmüş. Tarım dışı işgücündeki artış nispeten yavaş olmasına rağmen tarım dışı istihdamdaki artışın da yavaşlamasıyla tarım dışı işsiz sayısındaki düşüş de yavaşlamış.
 Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre temmuz döneminde haziran dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü sadece 6 bin artarak 21 milyon 6 binden 21 milyon 12 bine yükselmiş. Tarım dışı istihdam ise 29 binlik bir azalışla 18 milyon 625 bine ulaşmış. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 35 bin artarak, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,2'den yüzde 11,4'e çıkmış. Tarım dışı işgücündeki artışın zayıf olması tarım dışı işsizliğin daha çok artmasını engellemiş.
 Kariyer.net tarafından açıklanan verilere bakıldığında ise açık iş pozisyonu başına başvuru sayısı, temmuz, ağustos ve eylül aylarının ortalamasına tekabül eden Ağustos 2012 döneminde tarım dışı işsizlik oranındaki artışın devam edebileceğine işaret ediyor. Grafikte TÜİK verilerinden önce açıklanan Kariyer Net verilerinde iş ilanı başına başvuru sayısının arttığı da gözlemlenmekte!

"gokce.20121016224408.jpg"

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak