• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
18 Aralık 2013 Çarşamba

İstihdam artışında yavaşlama!

Son açıklanan TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı 2013 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 292 bin kişi artarak 2 milyon 831 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise 0,8 puanlık artış ile %9,9 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,7 puanlık artış ile %12,3 düzeyine yükseldi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 1,4 puanlık artış ile %19,4 oldu.

Bahçeşehir Üniversitesi Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi Betam araştırmacıları Dr. S. Gürsel, Dr.G.Uysal ve Ayşenur Acar her ay olduğu gibi bu ay da esas önemli gösterge olan tarım dışı istihdamı analiz ettiler.
Bilindiği gibi istihdam verileri son üç ayın ortalaması olarak ilan edilir. TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre Eylül 2013 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 705 bin (yüzde 3,3), tarım dışı istihdam ise 468 bin kişi (yüzde 2,5) artmış. Tarım dışı işsiz sayısı da bir yılda 237 bin (yüzde 9,5) artmış. Görüldüğü gibi hem tarım dışı işgücü hem de tarım dışı istihdamdaki artışlar gözle görülür şekilde yavaşlamış. Önümüzdeki dönemlerde de yıllık artışların geçen dönemlere kıyasla düşük kalması beklenmelidir. Diğer taraftan tarım dışı istihdam artışındaki yavaşlama da dikkat çekicidir. Kriz döneminden beri yıllık artışların 600 binin altına düşmediği, zaman zaman milyonun üzerine çıktığı düşünüldüğünde tarım dışı istihdamdaki yavaşlama büyümenin istihdam yaratma kapasitesinde krizden bu yana gözlemlenen olağanüstü artışın normale dönmekte olduğunu göstermektedir.

AYLIK İSTİHDAM YERİNDE SAYDI

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre eylül döneminde, ağustos dönemiyle kıyaslandığında, tarım dışı işgücü 7 bin azalarak 22 milyon 234 bin olmuştur. Tarım dışı istihdam ise 8 binlik bir azalışla 19 milyon 441 bine ulaşmıştır. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı bin kişi artmış, tarım dışı işsizlik oranı Eylül 2013 döneminde yüzde 12,6 seviyesinde kalmıştır. Yıllık verilere benzer bir şekilde hem tarım dışı işgücünün hem de tarım dışı istihdamın aylık olarak hemen hemen hiç değişmemiş olduğu görülmektedir.
Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işgücü ile istihdam rakamları kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı verilmektedir. Uzun dönemli eğilimler son bir yılda kadın işgücü ve kadın istihdamının erkeklerinkine kıyasla daha hızlı arttığına işaret etmektedir. Eylül 2012’den Eylül 2013’e erkek istihdamı 229 bin (yüzde 1,6), kadın istihdamı ise 256 bin (yüzde 5,6) artmıştır. Buna karşın ağustostan eylüle kadın istihdamı 11 bin, kadın işgücü 2 bin azalmıştır. Aynı dönemde erkek istihdamı 16 bin, erkek işgücü ise sadece bin kişi artmıştır.
Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verileri ekim ayında artıyor, kasım ayında ise düşüyor. Ekim dönemi işsizlik verilerinin eylül, ekim, kasım aylarının ortalaması olduğunu hatırlatalım. Dolayısıyla Kariyer.net tarafından açıklanan verileri kullanarak Ekim 2013 döneminde tarım dışı işsizliğin yatay seyredeceği tahmin ediliyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel veriler sanayi istihdamının son dört dönemdir istikrarlı bir şekilde düştüğünü de gösteriyor. Söz konusu sürede sanayi istihdamında kayıplar 130 bine ulaştı. Aynı dönemde hizmetler istihdamındaki artış ise 23 bin ile sınırlı kaldı. Ayrıca hizmetlerde Eylül 2013’te istihdam artışının Ağustos 2013’e kıyasla sıfır olduğu da gözlemleniyor. İnşaat istihdamı ise son iki dönemdir artıyor.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi