• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
18 Mart 2013 Pazartesi

İşsizlik ve istihdam ne yöne?

Bugünün ortamında da istihdam ve işsizlik verileri  her zamankinden daha önemli. Çünkü ülkemiz 2012 yılında GSYİH oranı olarak yüzde 10 düzeyine çıkan cari denge açığımızı yüzde 6 oranının altına düşürmek için kredileri frenledi ve büyüme de bu nedenle yani bilinçli politika adımlarıyla düşürüldü. 2012 yılı son çeyreği büyüme verileri ise Nisan 2013 ayına girilirken ilan edilecek. Bizim tahminimiz 2012 yılı bütünü için büyümenin yüzde 2.5 civarında olacağıdır. Ancak dış ticaret ve sanayi verileri ve kredilerdeki artış hızının yeniden yükselmesi gibi bazı öncü göstergeler de 2013 yılına girilirken canlanmanın yeniden başladığını işaret etmektedir.
Betam araştırmacıları Dr.S.Gürsel, Dr. Gökçe Uysal ve araştırmacı Ayşenur Acar tarafından yapılan incelemenin sonuçları özet olarak ifade edilirse TÜİK tarafından açıklanan yıllık verilere göre tarım dışı istihdamda kayda değer artışlar var, ancak işgücündeki kuvvetli artışlar yüzünden işsizlik rakamları yıllık bazda artıyor fakat  mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlar ise aylık verilerde işsizliğin yatay seyrettiğini gösteriyor. Tarım dışı işsizlik Aralık 2012 döneminde kasım dönemiyle aynı seviyede, yüzde 11,8'de duruyor. Kariyer.net verileriyle yapılan öncü gösterge analizi de Ocak'ta da seyrin devam edeceğine işaret ediyor.

KADIN İSTİHDAMI ARTIYOR

Araştırmacılara göre işgücünde gözlemlenen kuvvetli artışların ardında kadınların çalışma yaşamına daha çok katılmaları yatıyor. Bu gelişmeye paralel olarak tarım dışında kadın istihdamının hem genel olarak arttığını hem de ücretli-yevmiyeli çalışanların payının yükseldiğini gözlemleniyor. Buna rağmen kadın işsizlik oranının  toplam işsizlik oranına paralel olarak büyük düşüş kaydettiğinin altı da çizilmelidir. Bu gelişme, kadınların işgücüne katılımının artmasıyla kadınlar arasında da işsizliğin artacağına dair yaygın kanaatin doğrulanmadığını gösteriyor.
TÜİK'in açıkladığı işgücü verilerine göre Aralık 2012 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 1 milyon 237 bin (yüzde 6), tarım dışı istihdam 1 milyon bin kişi (yüzde 5,5) artmış, tarım dışı işsiz sayısı 236 bin artarak 2 milyon 701 bine ulaşmıştır. Tarım dışı istihdamın 1 milyon artmış olmasına rağmen tarım dışı işgücündeki hızlı artıştan dolayı tarım dışı işsizlik artmıştır.

TARIM DIŞI YATAYDA

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre aralık döneminde kasım dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 50 bin artarak 21 milyon 829 bine yükseldi . Tarım dışı istihdam ise 44 binlik bir artışla 19 milyon 256 bine ulaşmıştır. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 6 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,8 seviyesinde kalmıştır. Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verileri öncü gösterge olarak tarım dışı işsizlikteki yatay seyrin Ocak 2013 döneminde de devam edeceğine işaret ediyor.
Büyümede canlanmanın yönü konusunda daha belirgen veriler ancak Mart 2013 sonunda ortaya çıkacaktır diye düşünülmesi gerekiyor.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak