• $15,8976
  • €16,8149
  • 938.91
  • 2383.82
2 Ağustos 2019 Cuma

İşsizlik İtalya'da bela

Geçen ay Arcelor Mittal, 1400 İtalyan işçisini Taranto’daki fabrikasından çıkardı. Euro Bölgesi’ndeki üçüncü büyük ülkede zayıflık, iş piyasasına da aksetmekteydi. Arcelor Mittal’ın yöneticisi Mathieu Jehl de, olayın piyasa şartlarının zayıflaması ve değişmesi nedeniyle gerçekleşmiş olduğunu vurguluyordu. Global ticarette gerilim, sanayi sektörünü iyice vurmuştu ve İtalya’nın ihracata dayalı ekonomisi nedeniyle yılbaşından bu yana üçüncü defa resesyon yaşamak zorunda kalmıştı. Birkaç gün içinde açıklanacak olan İtalya’nın büyüme istatistikleri, ikinci çeyrekte artışın çok az olduğunu göstermekte. TS Lombard’da bir iktisatçı olan Davide Oneglia adlı kişi, İtalya’nın ekonomik performansının global ticaret düştüğünden dolayı düşüyor ve dış talebe çok bağlı olması nedeniyle ancak marjinal olarak artabilir diyor. İlk çeyreğin büyümesinde imalat sanayiinde net ihracatın artışı etkili olmuştu. Ama ikinci çeyrekte de benzer kadar artışın olamayacağı görüldü. Oxford Economics’ten Nicola Nobile İtalya’nın kısa vadeli alışları az da demekte. Esas zayıflık İtalya’nın imalat sanayiinde deniyor.

Tüketim ve yatırım azalacak

Roma’da, İtalyan Profesor Fabiano Schivardi esas problemin İtalyan sanayiinde olduğunu vurguluyordu.

İtalya’nın yönetim koalisyonu, 2020 bütçesini de eylül ayında tartışmak zorundaydı. Tahminciler ise gelecek tahmininde, tüketim ve yatırımın azalacağını vurgulamaktalar. Tüm yılın şu andaki şartları 2007 yılındakinden fazla olacak ama gene de durum ikinci yarıda da artmayacak. IMF ise, gelecek yıl ekonomi artacak diyor. Artışın yüzde 0.9 olması da tahmin edilmekte.

Ama İtalya, 2024 yılında ekonomik tahmin yapma geleneğine de sahiptir. Uzun vadeli tahminlere göre İtalya’nın üretimi, 2024 yılına kadar, yani tam 17 yıl durgunluk yaşamış olacak denmekte. Dolayısıyla kabaca ifade edilmesi gerekirse de, İtalya 20 yıl kadar durgunluk yaşamış oluyor.

Diğer taraftan da mart ayından mayıs ayına kadar 73 bin işgücü de eklenmiş olacak. Ama bu durum kalıcı olamaz da denmekte. Morris Francini adlı ve geçen ay Arcelor Vittal’dan görevden alınan işçi, “Gelecek belli değil, hatta depresif de denebilir. Ama biz sadece camdan bakarak yenilik bekleme durumundayız!” demiş.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak