• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
17 Ocak 2016 Pazar

İşsizlik ekim ayında 0.2 puan yükseldi

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmacıları S.Gürsel, G.Uysal ve M.Durmaz tarafından özetlenen TUİK araştırmasında, mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik, Ekim 2015 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0,2 yüzde puan artarak yüzde 12,7 olarak kaydedilmiştir.

Ekim 2015'te Eylül ayına kıyasla mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işgücü 118 bin, istihdam ise 54 bin artarken, tarım dışı işsiz sayısı 64 bin artmıştır. Betam tahmin modeli Kasım 2015 dönemi için mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının değişmeyerek yüzde 12,7 olacağını tahmin etmektedir. Bilindiği gibi işsizlik verileri üç ayın ortalaması olarak alınmakta ve Betam da tarım verilerini aşırı oynaklık nedeni ile çıkartıp, tarım dışı işsizlik ve istihdamı incelemektedir.

TÜİK’ in açıkladığı işgücü verilerine göre Ekim 2015 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla tarım dışı işgücü 770 bin (yüzde 3,2), tarım dışı istihdam 649 bin (yüzde 3,1), tarım dışı işsiz sayısı ise yıllık 121 bin kişi artmıştır. İşsiz sayısındaki bu artış tarım dışı işgücünün tarım dışı istihdamdan daha hızlı artmasından kaynaklanmıştır.

Eylül verisi revize edildi

Önümüzdeki ay tarım dışı işsizliğin sabit kalmasını bekleniyor

Betam tahmin modeli Kasım döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının değişmeyerek yüzde 12,7 olarak kalacağını tahmin etmektedir. Tahmin modelinin ayrıntılarına Betam internet sitesinden ulaşılabilir. Kariyer.net'in verileri Betam tahmin modelinin girdilerinden biri olmakla birlikte tek etken değildir. Tahminde kullanılan ekonometrik modelde İŞKUR verileri, reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı gibi farklı birçok değişken kullanılmaktadır.

Bütün etkenler değerlendirilerek oluşturulan tahmine göre Kasım 2015 döneminde tarım dışı işsizliğin sabit kalması öngörülmektedir.

Betam tahmin modeli Eylül döneminde yüzde 12,4 olan mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizliğin Ekim döneminde de yüzde 12,4 seviyesinde kalacağını öngörmekteydi. Ancak Ekim döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizliğin yüzde 12,7 olarak gerçekleştiği görülmektedir. Diğer taraftan TÜİK mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik Eylül dönemi verisini yüzde 12,5 olarak revize etmiştir.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor