• $9,2331
  • €10,7989
  • 530.432
  • 1432.8
30 Ekim 2014 Perşembe

İspanya işsizlik ve büyümeden iyi haber verdi!

Avrupa’da ekonomik sorunlar bazı ülkelerde çözülmeye başladı, bazılarında ise hala güçlü şekilde devam ediyor. Krizde en çok darbe alan ülkelerin biri İspanya idi. İspanya toparlanmaya devam ediyor, ama büyük ekonomiler Almanya, Fransa ve İtalya’da ise ekonomik sorunlar bir türlü durmak bilmiyor.

Son verilere dayanarak gerçekleştirilen tahminlere göre İspanya’nın 2014 yılı üçüncü çeyreği için büyümesi yüzde 0.5 oldu ve gene üçüncü çeyrekte 151 bin iş yaratıldı.
Bu toparlanmanın arkasında geçtiğimiz yazın turist sayılarının önemli artış sergilemesi, düşük borçlanma faizinin devam etmesi ve toparlanmanın devam ettiğinin görülmesinin beklentileri düzeltmesi gibi faktörler rol oynadı.
İspanya global kriz ortamında 2008 yılında gayrimenkul sektöründeki balonun patlaması ile büyük darbe yemiş ve kriz sonrası sürecinde de iki defa resesyona düşmüştü. Bu yıl ise işsizlik düşmekte ve büyüme yavaş da olsa da artmakta.

Turizmdeki istihdam yaradı

Perşembe günü İspanya Merkez Bankası tarafından açıklanan üçüncü çeyrek reel büyümesi tahmini bir yıl evveline göre yüzde 1.6 daha büyüktü. İspanya ikinci çeyrekte de bir evvelki çeyreğe göre yüzde 0.6 ve bir yıl evveline göre ise 1.2 büyüme yaşamıştı.
Halbuki Alman ekonomisi nerede ise hiç büyümemişti, ilk iki çeyrekte sıfır büyüme yaşayan Fransa ise toparlanma işareti vermemeye devam ediyordu. İspanya’nın büyümesinde uzun zamandır borç ödeyip harcama da yapamayan tüketicilerin yeniden tüketime başlamaları yatmakta. İşsizliğin azalmaya başlıyor olması tüketicilerin yeniden harcama yapmaya başlamasında en önemli faktör.
İspanya’da işsizlik tüm dünyadaki gelişmiş ülke normlarına göre en yüksek düzeyde idi. Bir yıl evvel yüzde 25.7 olan işsizlik rakamı, 2014 ikinci çeyreğinde yüzde 24.5 değerine inmişti ve üçüncü çeyrekte ise 23.7 civarına inmiş bulunuyor. Mevsimlik düzeltme yapılırsa da üçüncü çeyrek işsizliği ikinci çeyrekten yüzde 2.1 puan daha düşük olmakta. Bu 2006 yılındaki konut sektörü balonunun zirvesinden bu yana işsizlikteki en büyük düşüş demek.
Üçüncü çeyrekte işsiz sayısı 195 200 kişi düşerek 5.43 milyon kişiye indi. Yazın turizm sezonunda gerçekleşen istihdam artışı işsizliği 2011 yılından bu yana en düşük düzeye getirmiş bulunuyor.
Ancak son 12 ayda 274 bin yeni iş yaratan İspanya ekonomisinde yabancı işçilerin sayısının da 51 bin kişi azaldığı ve ücretlerin de oldukça düşmüş olduğu da göz önüne alınmak zorunda.

<p>Bu görüntüler Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'nun ailesine ait değil gazeteci Barış Yarkadaş'ın buna

CHP'nin çamur at stratejisi

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor