• $17,9543
  • €18,3923
  • 1034.51
  • 2862.93
29 Haziran 2014 Pazar

Isırgan Suarez’e ceza yerine tedavi gerekli!

Salı akşamı bir Dünya Kupası maçında Uruguay forveti Suarez dişlerini İtalyan savunmacı Chiellini’nin omuzuna geçirerek rakibini ısırdı. Bu durumda bazı insanlar söyleyecek bir şey bulamayabilirler ama, televizyona beyanat veren eski bir İngiliz futbolcusu Ian Wright farklı konuştu: “Suarez’e üzülüyorum , çünkü açıkça ortada ki, kontrol edemediği bir şey var. Bu durumda da ona tıbben yardım edilmesi gerekiyor!”
Suarez bundan önce iki defa daha rakibini ısırma eylemi gerçekleştirmişti. Son olayda spor teşkilatı hemen devreye girdi ve Suarez’e dokuz maç yasak, dört ay futboldan men ve 100 000 İsviçre Frangı para cezası verdi. Bu ceza süreci boyunca da statlara girip maç seyretmesi bile yasak.

Yaptığını küçük çocuklar yapmaz!

Tabii her olay gibi bu durum da farklı bir bakış açısı olabilecek bir şey. Anjana Ahuja adlı ve 2013 yılında en iyi bilim yorumcusu ödülü almış bir kişi bu durumda farklı bakış açısı ne olabilir konusunda uzun bir makale yazdı. Biz de buraya özetini aktarıyoruz. Suarez’in açıkça belli ki tıpta “obsesyon” denen türden bir sorunu var, çünkü yaptıklarını küçük çocuklar bile yapmaz. Ancak Suarez’in ısırma güdüsü sık sık tekrarlamıyor, arada sırada ortaya çıkıyor. Muhtemelen de sahada canını sıkan bir şey olduğu zaman, ısırma arzusu gündeme geliyor. Suarez belli ki “obsessive-compulsive disorder” adı verilen (Türkçesi obsesif kompulsif bozukluk) psikolojik sorunun kurbanı. Bilinmsel yazar Ahuja tarihe dönerek şöhretli kişilerin obsesyon hastalıklarından örnekler de vermiş.
Ortalama bir insan günde 4000 kadar fikri kafasından geçiriyormuş. Bunların arasında sık sık yüzeye çıkan, çok saçma ve irrasyonel olanlar da olabilirmiş arada sırada ortaya çıkan da. Zengin veya şöhretli veya hem zengin hem de şöhretli (yani Suarez gibi ) kişilerin de tuhaf düşünceler ve davranışlar içine girmesi tabii ki çok normal ve olası imiş. Birkaç örnek verelim.
Winston Churchill gemiyle seyahate gitmemeye çalışırmış, çünkü gemiden denize atlama hissi gelir, sürekli korku yaşarmış. Bu durumunu da doktoruna açıklamış.
Veya hikayelerine bayıldığımız Hans C. Andersen canlı olarak gömülme korkusu yaşarmış ve bu yüzden de her uyuduğunda yanına bir not yazarak bırakır ve notta “Ölü değilim uyuyorum!” dermiş. Bu hastalığının adına “taphefobia” deniyor. Yani mezar korkusu! Dinamitin mucidi Alfred Nobel de benzer bir sorun yaşarmış ve “Lütfen ölünce damarlarımı boşaltın ve cesedimi kremasyona tabi tutun!” mesajını yazıp hep yanına koyarmış. “Man Who Couldn’t Stop” adlı kitabın yazarı David Adam son yirmi yıldır hep HIV bulaşacağı korkusu ile yaşadığını kitabında anlatıyor.

Top oynarken beyni neler üretiyor

Suarez’in beyninin neler ürettiğini şu anda henüz bilmiyoruz. Ama ciddi bir obsesyon sorunu olduğu gerçek artık. Suarez’in beyni top oynarken müthiş şeyler yaratabiliyor. Suarez inanılmaz yetenekli bir golcü, bu nedenle de Suarez ona haftada 200 bin pound ücret ödüyor. Suarez etrafta dolaşıp her önüne çıkanı da ısırmıyor, ama aşırı baskı altında olduğu zaman da beyninin ona zarar verdiği, kötü şeylere zorladığı da ortada. Bu da tedavi edilemezse süper yeteneğini kullanamayacak hale gelmesi demek olacak.
“Obsessive- compulsive disorder” tedavi edilebilecek, en azından zarar vermesi önlenebilecek bir şey. Suarez’e para cezası, oynamama cezası değil, tedavi gerekiyor galiba!

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...