• $16,7687
  • €17,4966
  • 975.915
  • 2457.19
25 Kasım 2012 Pazar

İngiltere AB dışına zıplayabilir mi?

Londra, İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan Avrupa entegrasyonu projesinden uzak durmuştu. Britanya ancak 1973'ten sonra Avrupa Birliği fikrine yanaşmıştı ama, ne euro tek para projesine, ne de Schengen vize anlaşmasına katılmıştı. Elinden geldiğince Britanya'yı sosyal konularda 'Eurokrat' denen Brüksel'deki Avrupa bürokratlarının kontrolü dışında tutmaya çalışmıştı. Ancak şimdiki Başbakan Cameron muhafazakar partisinin içindeki güçler tarafından adım adım AB dışına doğru zorlanmakta. İngiltere'deki son kamu araştırmalarında İngilizler'in yüzde 48 kadarı AB'den ayrılma taraftarı, yüzde 31 kadarı içeride kalmak isitiyor.
Avrupa'da ayrılma modası giderek yaygınlaşıyor. Britanya ayrılmak isteyen İskoçya sorunu ile karşı karşıya. İspanya ile Katalanlar her an boşanabilir. Belçika her an Valon-Flaman bölünmesine gidebilir. İtalya'da  zengin Kuzey ile fakir Güney itişip duruyor. Zaten Avrupa genelinde Katolik- Protestan çekişmesi de tekrar su üstünde.
TEK SİYAH KOYUN!
AB'de 27 ülkenin, İngiltere dahil 10 tanesi euro tek para sistemi dışında. Ancak dokuz kadarı bir süre sonra global krizin etkisi atlatılıp ekonomiler düzelince euro tek para sistemine girmek arzusunda. İngiltere ayrılırsa tek 'siyah koyun' olarak sürüden kopmuş olacak. Ancak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden kopmasının ekonomik faturası çok ağır olabilir.
Londra dünyanın en büyük finansal ve ticaret merkezlerinden biri. Finans ve ticaret İngiliz ekonomisini ayakta tutan sektörler. İngiltere, Avrupa'dan koptuğu anda finans kurumları ve finansçılar da Londra'dan AB içine doğru göçe başlayacaktır.
ABD 'KAL' DİYOR
Britanya uzun zamandan beri ABD ile Avrupa arasında bir köprü idi. Britanya, AB'den koparsa, Batı'nın değerlerini (ve çıkarlarını) koruyacak işbirliği çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalır, hem Britanya, hem ABD, hem de AB büyük güç kaybeder deniyor. Hatırlanırsa ABD'nin savunma bütçesi küçülürken Çin'in ve diğer gelişen ülke güçlerinin savunma bütçeleri artmakta, ekonomileri de ABD ve AB ebadına doğru yaklaşmakta. Sonuçta İngiltere AB'den çıkarsa, hem İngiltere hem de AB'nin geri kalanı Amerika'nın 'radar ekranından' bile çıkabilir. Almanlar her zaman korumacı takılan Fransa ile uyuşmazlık yaşadı. Şimdi Fransızlar, Britanya'nın Almanya'yı dengelemesini arzu ediyorlar. Küçük ülkeler ise son krizde olduğu gibi Almanya-Fransa ittifakı tarafından ezilmeyi istemiyorlar. Amerikalılar ise kültür ortağı ve yakın müttefikleri İngiltere'nin AB içinde kalmasını istiyorlar. İngiltere'nin askeri gücü ve global diplomatik ağı olmadan Avrupa ne yapabilir de deniyor.

İngiliz TÜSİAD ayaklandı
Ancak İngiltere'nin içindeki iş çevresi ayrılma fikrine karşı ayağa kalkmış durumda. İngiltere'nin en büyük iş çevresi lobi birliği olan 'Confederation of  British Industry' (onların TÜSİAD benzeri) Başkanı  R.Carr sesini yükseltti. Carr, İngiltere'nin dış ticaretinin yarısının Avrupa ile olduğunu hatırlatırken, 'İngiltere izolasyondan uzak durmalı!' diyor. Şu anda ülkeyi yöneten muhafazakarların temel destekçisi de iş çevresi. Muhafazakar Parti ayrılıkçı yaklaşımda çok ısrar ederse iş çevresinin desteğini kaybedebilir. 2011 yılında Mori'nin yaptığı bir ankete göre iş çevresinin 33 kadarı AB'den boşanmanın çok ağır tahribat yapacağını düşünüyor, yüzde 40 kadarı da AB'den ayrılmanın iş hayatını önemli ölçüde zorlayacağı fikrinde. Sadece yüzde 14 kadarı çok zarar vermez diyor, yüzde 6 kadarı hiç etkilemez derken, yüzde 6 kadarı da kararsız. Özellikle büyük ve uluslararası İngiliz şirketleri Avrupa'dan ayrılma fikrine çok karşı. Küçük şirketler ise Avrupa'nın uygulamaya çalıştığı maliyetli regülasyonlara öfkeli olduklarından büyük şirketlerden farklı düşünüyor ve AB üyesi olmaya daha muhalif.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak