• $9,2926
  • €10,838
  • 534.008
  • 1432.92
7 Ekim 2016 Cuma

IMF'nin son büyüme tahminleri özeti

IMF her yıl iki defa global ekonominin gidişatını inceleyen iki ekonomik araştırma kitabı çıkartır. Ekim 2016 tarihinde çıkan ikinci kitap geçtiğimiz günlerde IMF'nin sitesine indirildi. Aynı günlerde de Türkiye Orta Vadeli Programı'nı açıkladı.

Biz bugün önce IMF tarafından yayımlanan verilerin kritik olanlarını özet halinde size aktaracağız. Sonra da Orta Vadeli Program hakkında inceleme yapacağız. Bugünkü yazıda azalan global büyümeyi gündeme getireceğiz.

Global büyüme verileri tabii yüzlerce ülkeyi içeriyor. Biz ülkeleri gelişmiş ülkeler ve gelişen ülkeler olarak ikiye ayırıp, 14 ülkeyi ait bilgileri vereceğiz. Ülkeleri iki ayrı tabloya aldık.

Global reel büyüme 2015 yılında tüm ülkeler beraberce incelendiğinde yüzde 3.2 olmuştu. 2016'da ise yüzde 3.1 olması bekleniyor, 2017 yılında ise beklenti yüzde 3.2 olması.

İlk önce gelişmiş ülkelerin seçilmiş bazılarının büyüme tahminlerini aktaracağız. Tablo 1'de da görüldüğü gibi gelişmiş ülkelerin büyümesi global büyümeden çok aşağıda.

İkinci olarak Tablo 2'de Türkiye’yi de içeren gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerin büyüme verilerine bakacağız.

Görüldüğü gibi Hindistan ve Çin, gelişen ülkelerin büyüme ortalamasını çok yükseğe çekiyor. Rusya, Brezilya ve de Venezuela da petrol fiyatı düşüşü kurbanı.

Polonya ve Türkiye ise kabul edilebilir büyüme oranlarına sahip. Polonya ve Türkiye zaten çoklukla benzer ekonomik gidişat yaşarlar. Yarın ülkemizin 'Orta Vadeli Program' konusundaki bazı verilerini gündeme getireceğiz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

Dev platform ''1915 Çanakkale Köprüsü''nün altından geçiriliyor

''Boncuklu Tarla''da 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)