• $7,3655
  • €8,958
  • 436.793
  • 1536.11
04 Mayıs 2011 Çarşamba

İlk çeyrekte ABD yüzde 1.8 büyüdü

Geçen hafta ABD ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde gösterdiği performansa ilişkin ilk tahminler yayınlandı. Buna göre Amerikan ekonomisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.8 oranında büyüdü. Büyüme oranı önceki çeyreklere kıyasla tempo kaybetmiş görünüyor. Daha önceki iki çeyrekte de büyüme oranı yüzde 2'nin üzerindeydi. Ancak 2008-2009 dönemindeki dört çeyreklik negatif büyüme oranlarının ardından Amerikan ekonomisi yedi çeyrektir pozitif büyüme oranı kaydetti. Yani toparlanma devam ediyor.
Aşağıdaki grafikte ABD ekonomisinin son beş yıllık büyüme performansı işsizlik verileriyle birlikte yer alıyor.

"tablo.20110503233006.jpg"

ABD'de açıklanan büyüme oranları Türkiye'deki yönteme göre hesaplandığında yıllık yüzde 2.3 oranında büyümeye karşılık geliyor. Bu oran 2010 yılında yüzde 2.8 olmuştu. Hem çeyreklik hem de yıllık büyüme verilerine bakıldığında Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın bir miktar ivme kaybettiği söylenebilir. Analistler bu yavaşlamanın olağandan sert geçen kış koşullarının ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki olaylar nedeniyle artan enerji fiyatlarının bir sonucu olduğunu düşünüyorlar.
ABD büyüme verilerinin detayına bakıldığında en önemli katkıların kişisel harcamalar, stok birikimi ve özel yatırımlardan geldiği görülüyor. Kişisel harcamalar büyümeye 1.9 puan katkı yaparken stok birikimi ve özel yatırımların toplam katkısı 1.1 puan olmuş. Sadece ekipman ve yazılıma yapılan yatırımın büyümeye katkısı ise 0.8 puan olmuş. Diğer yanda kamu harcamaları büyümenin en zayıf halkası durumunda. Kamu borcu ve bütçesinde zor günler yaşayan ABD'de kamu harcamaları GSYH büyümesini ilk çeyrekte 1.1 puan aşağıya çekmiş.
GSYH verilerinde toparlanmanın küçük bir tempo kaybıyla devam ettiği görülüyor, ancak Amerikan halkının daha çok ilgilendiği veri işsizlik verisi. İşsizlikte son dönemde bir düşüş görülse de yüzde 8.8'lik seviye ABD için olağan bir seviye değil. Ancak birçok analist büyümenin özel sektör tarafında güçlü işaretlerin olması nedeniyle işsizlikte düşüşün yılın geri kalanında devam edeceğini tahmin ediyor.
İşsizlik oranlarının uzun süre yüksek seviyelerde kalması büyük umutlarla seçilen Başkan Obama'nın popülaritesini ciddi bir şekilde hırpalamıştı. Hafta sonu gelen Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü haberi bu anlamda Obama'nın popülaritesini yeniden artıracak. Çünkü 11 Eylül'ün hatırası Amerikan halkında hala taze ve bu konuda herkes çok hassas. Başkan Obama'nın kendinden önceki başkan Bush'un yapamadığını başarması, Irak savaşına karşı çıkıp Afganistan'a odaklanması gibi tercihlerini haklı Amerikalıların gözünde haklı çıkaracak. Yakında seçim kampanyasına başlayacak olan Başkan Obama'nın bu durumu tam anlamıyla avantaja çevirebilmesi için politik kazancı ekonomideki toparlanma ile desteklemesi gerekiyor.

<h3>Başkan Erdoğan'da aşı açıklaması</h3><h3>'50 MİLYON DOZ AŞI GELECEK'</h3><p>Başkan Erdoğan, Kovi

26 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Diyarbakır'ın ''çılgın projesi''ndeki ilerleme üreticiyi sevindirdi

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor