HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3361
  • 6,0812
  • 214.405
  • 91.074

İlk çeyrek büyüme tahmini yüzde 7.4

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi Betam, ‘Ekonomik Büyüme ve Tahminler’ adlı araştırmalarını Dr. Ozan Bakış ve Uğurcan Acar tarafından her ay yayımlar.

En son 31 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan araştırma, Betam’ın kesinleşen ocak, şubat ve mart ayları öncü göstergeleriyle yaptığı hesaplamalara göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, büyüme oranını yüzde 7.4 olarak tahmin etmekte. Bir önceki ay yapılan tahmin ise yüzde 7.2 civarındaydı.

Araştırmacılara göre yukarıya doğru yapılan 0.2 düzeyinde sınırlı revizyonun nedeni güncellenen özel tüketim ve de özel yatırım göstergelerinin, beklentilerin üstünde gerçekleşmesi oldu. Kamu yatırımlarındaki çarpıcı artış da devam etmekte. Bu nedenle de araştırmacılar, mevsim ve de takvim etkilerinden arındırılmış verilerle yapılan çeyreklik büyüme tahminini değiştirmiyorlar.

Bu durumda 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre (2017 yılı son çeyreğine göre) Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesinin yüzde 1.4 olarak gerçekleşeceği tahmin edilmekte.

Yatırım artışı yüksek

2018 yılının ilk çeyreğinde 2017 yılının son çeyreğine kıyasla tüketici kredileri,dayanıksız tüketim endeksi ve de kamu harcamalarında artış olduğu, ancak diğer mevsim ve de takvim etkilerinden arındırılmış tüketim öncü göstergelerinde ise, azalış olması beklenmekte.

2018 yılının ilk çeyreğinde 2017 yılının son çeyreğine kıyasla, son üç ay içerisindeki üretim beklentisi ve de yatırım malı ithalatı hariç, tüm mevsim ve de takvim etkilerinden arındırılmış yatırım öncü göstergelerinin ise artması beklenmekte. Yani 2018 yılının ilk çeyreğinde yatırım artışının yüksek olması bekleniyor.

Dış ticaret açığının da genişlemesi bekleniyor. Bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla tüm dış ticaret göstergelerinde artış beklenmekte. 2017 yılının son çeyreğinde artan reel ihracatın 2018 yılı ilk çeyreğinde yüzde 5.6 azalacağı da tahmin ediliyor.

Özetle, sonuçta ekonomide kesinleşen ocak, şubat ve de mart ayı öncü göstergeleri ışığında, 2018 yılında birinci çeyreğin dönemsel GSYİH büyümesinin, çeyreklik bazda yüzde 1.4 ve de yıllık bazda ise yüzde 7.4 artış olacağı tahmin ediliyor.

ABD´nin Pittsburg kentinde bir lisenin tuvaletinde ırkçı saldırıya uğrayan Suriyeli Şeyma hastanelik

ABD´de ırkçı saldırıya uğrayan Suriyeli Şeyma hastanelik oldu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Pitaya bahçesi servet kazandırıyor

Ünlü isimler Murat Özdemir'e tepki gösterdi

En Çok Okunanlar