• $ 7,3394
  • € 8,6476
  • 480.016
  • 1068.38
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İkinci çeyrek büyümesi yüzde 6!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi Betam, Ozan Bakış tarafından yapılan hesaplamalara ve de kesinleşen nisan ve de kısmen mayıs ayı GSYH öncü göstergeleriyle yapılan incelemelere dayanarak, yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla büyüme oranını yüzde 6 olarak tahmin ediyor. Kullanılan öncü göstergeler, mayıs ve haziran aylarında meydana gelen faiz artışları ve de kurdaki yükselmeye bağlı olumsuz etkileri ancak çok kısmi olarak yansıtmakta. Bu nedenle ikinci çeyrek büyümesi için güncellenecek verilerle yapılacak tahminlerde, daha önceki tahminlerin biraz aşağıya çekilmesi de gerçekleşebilir demek de doğru olur.

İkinci çeyrekte, ilk çeyreğe kıyasla sanayi üretim endeksinin dayanıksız ve dayanıklı tüketim endeksi, özel tüketim vergisi ve kamu harcamalarında artış olması bekleniyor. Diğer mevsim ve takvim tüketim öncü göstergelerinde ise azalış olması bekleniyor. Özellikle ithal edilen tüketim mallarında ise yüzde 5‘lik azalış olması da dikkat çekmekte.

Kıyaslama bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yapıldığında ise, 2018 ikinci çeyreğinde tüketim malları ithalatı ve konut kredileri hariç, tüm tüketim öncü göstergelerinin artması bekleniyor. Yani özetlenen veriler ışığında, 2018 yılı ikinci çeyreğinde tüketim artışının ilk çeyreğe göre kıyasla daha düşük olması bekleniyor. 2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe oranla tüm mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış yatırım öncü göstergelerinin azalması beklenmekte. Kıyaslama bir önceki yılın ayni çeyreği ile yapıldığında da nitelik olarak çok benzer bir resimle karşılaşılmakta.

Bir önceki çeyrekte artan reel ihracatın ve de reel ithalatın 2018 yılının ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre azalacağı öngörülüyor. Bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla, altın dışı reel ithalat hariç tüm dış ticaret göstergelerinde ise artış beklenmekte. Bu verilerden hareketle 2018 yılının ikinci çeyreğinde dış ticaret açığının artacağı öngörülüyor.

Özetle, kesinleşen nisan ve de kısmen mayıs ayı öncü göstergeleri ışığında, 2008 yılının ikinci çeyreğinde dönemsel GSYH büyümesinin çeyreklik bazda 1.2 ve de yıllık bazda ise yüzde 6 düzeyinde olacağı tahmin edilmekte.

Başkan Erdoğan ilk yerli elektrikli ekskavatörü test etti

Başkan Erdoğan ilk yerli elektrikli ekskavatörü test etti

Araçların bilinmeyen özellikleri

Araçların bilinmeyen özellikleri

Günlük burç yorumlarında aşk hayatı! 10 Ağustos 202

Günlük burç yorumlarında aşk hayatı! 10 Ağustos 2020 burç yorumları

Antalya'ya ilk Rus turist kafilesi geldi

Antalya'ya ilk Rus turist kafilesi geldi