• $16,7328
  • €17,7131
  • 988.822
  • 2527
19 Ağustos 2012 Pazar

İkinci çeyrek büyümesi yüzde 1.0!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamaoğlu ve Barış Soybilgen çok merak edilen 2012 yılı İkinci Çeyrek dönemi için büyüme tahminlerini açıkladılar. Biz de 'BETAM'ın tahminlerini aşağıya aldık.
BETAM ne diyor ?
BETAM'a göre Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) 2. çeyrekte 1. çeyreğe göre yüzde 1,4 artarak ilk çeyrekteki 1,3'lük kaybını telafi etti. İhracat miktar endeksi 2. çeyrekte yüzde 11,5, ithalat miktar endeksi ise yüzde 3,1 oranında arttı. Buna karşılık ihracat ve ithalatta altın hariç artışlar sınırlı kaldı. Göstergelerimiz tüketimde artışa, yatırımlarda ise azalmaya işaret ediyor. Ekonomi ilk çeyreğe göre biraz toparlanmış görünse de, büyüme hızı hükümetin yıl sonu hedefi olan yüzde 4 oranının oldukça altında seyrediyor.
Özetlersek, ekonominin 2012 yılı 2. çeyrekte GSYH'nın 2012 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 1,0 oranında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu tahmine göre 2. çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranını ise, yüzde 2,0 olarak hesaplıyoruz.
Cari açık hızla azalmaya devam ediyor. 12 aylık cari açık toplamı ikinci çeyrek sonunda ilk çeyrek sonuna kıyasla 8,6 milyar dolar azalarak 63,3 milyar dolara indi. İlk çeyrek sonunda yüzde 9,3 olan cari açığın GSYH'a oranının 2. çeyrek sonu itibariyla 8,3'e düşeceğini tahmin ediyoruz. Cari açıkta gerilemenin üçüncü çeyrekte de devam etmesi bekleniyor.
Biraz detaylara bakarsak 2. çeyrek Nisan ve Mayıs aylarında oldukça olumlu başlamıştı. Hem Sanayi Üretim Endeksi hem de tüketim ve yatırım malı ithalatında canlanma gözlemlemiştik. Ancak Haziran ayında  2. çeyreğin sonunda bazı göstergelerde bozulmaya neden oldu. Haziran'daki düşüşün etkisiyle Sanayi Üretim Endeksi'nde çeyreklik değişim yüzde 2,2'den 1,4'e geriledi. Yatırım malı imalatı neredeyse dururken yatırım malı ithalatı eksiye geçti. Reel kesim güven endeksi önceki aylardan daha hızlı bozuldu. Binek otomobil üretimi de Mayıs ayındaki toparlanmanın Haziran'da tersine dönmesiyle, ikinci çeyreği düşüşle kapattı. Bu gelişmelere rağmen ekonominin ikinci çeyrekte nispeten canlandığını ve ilk çeyrekteki yüzde 0,4 daralmayı net ihracat ve tüketimdeki artışlarla telafi edeceğini düşünüyoruz. İkinci çeyrekte ne para politikası ne de maliye politikasında   önemli bir değişiklik olmadı. Maliye politikası sıkı duruşunu korurken, enflasyonun Mayıs ve Haziran'da beklenenden daha az artmış olması Merkez Bankası'nın faizlerin bir miktar gevşemesine izin vermesini sağladı. Ancak Merkez Bankası büyümeyi canlandırıcı parasal genişleme yönünde bir sinyal vermiş değil. Amerikan ve Avrupa Merkez Bankaları'nın miktarsal genişlemeye gitmemiş olması bu yöndeki beklentileri de erteledi. Tüm bu gelişmeler ışığında BETAM'ın 2. çeyrek için büyüme tahmini geçen ayki tahminimiz olan yüzde 0,6'dan bu ay tekrar yüzde 1,0'e çıktı. Bunun başlıca nedeni tüketim göstergelerindeki geçen çeyreğe kıyasla iyileşme. Bunun yanında Haziran ayında ithalatın altın ithalatına rağmen azalmış olması ve net ihracatın altın hariç tutulduğunda dahi pozitif katkı yapıyor olması. Buna göre geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüme oranını da yüzde 2 olarak hesaplıyoruz.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi