• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
1 Kasım 2013 Cuma

İhracatta iyileşme belirtileri artıyor

Eylül ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre aylık ihracat geçen yıla göre yüzde 1.3 artarak 13.1 milyar dolara, ithalat ise yüzde 3.5 artışla 20.6 milyar dolara yükseldi. İlk dokuz ay toplamında ise ithalat yüzde 6 artışla 187.6 milyar dolara yükselirken, ihracat yüzde 0.4 azalışla 112.5 milyar dolarda kaldı. Bunun sonucunda da dış ticaret açığı 75 milyar dolara yükseldi. Bu rakamın yıl sonunda kabaca 100 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. 

İTHALATIN TEMPOSU DAHA CANLI 

Rakamların detayına geçmeden önce genel bir yorum yapacak olursak, ithalatın temposu ihracatın temposundan daha canlı. Bu yılın başından beri, bu tablo değişmedi. Bu da dış ticaret açığında kabaca yüzde 20 civarında bir artışa neden oluyor. Mevsimsel düzeltilmiş verilerde ise ihracatın eylül ayında bir miktar canlanarak son dört ayın en hızlı artışına ulaştığını görüyoruz. Mevsimsel düzeltilmiş ithalat ise oldukça dalgalı bir seyirle dört aydır azalmaktaydı, eylül ayında ihracattan daha hızlı artmış. Aşağıdaki grafik mevsimsel düzeltilmiş dış ticaret gelişmelerini özetliyor. 

Grafikte de görüldüğü üzere, mevsimsel düzeltilmiş ithalat bu yılın başında ekonomik toparlanma ve talepte canlanmayla birlikte hızlı bir şekilde artmaya başlamış ancak yılın ikinci çeyreğinden itibaren bu artış hız kesmişti. Eylül ayıyla birlikte bu trend sona ermiş gibi görünüyor. Tabii ki tek aylık veri trend göstergesi olmaz. Ancak ekonomide son çeyreğe girilirken iç talebin bir miktar daha canlandığı gözlemleniyor. 

BÖLGESEL GELİŞMELER ETKİLİYOR

Üretim açısından daha önemli olan ihracat tarafında ise bölgesel gelişmelerin etkisi devam ediyor. Daha önceki yazılarımızda da vurguladığımız gibi, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yaptığımız ihracatta son bir yıldır ciddi bir azalma söz konusu. Bu olumsuz trend eylül ayında da devam etmiş. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracat eylül ayında yüzde 19 oranında azalmış. Açıklanan veriler geçen yılla karşılaştırıldığında ise, ilk dokuz ay toplamında bu bölgeye yapılan ihracatın 37.8 milyar dolardan 31.4 milyar dolara düştüğünü, yani yüzde 17 oranında azaldığını görüyoruz. Aşağıda yer alan grafikte on iki aylık ihracat toplamının izlediği seyir özetleniyor.  

Bu yıl başına kadar ihracat açısından alternatif bir pazarımız haline gelen Kuzey Afrika ve Ortadoğu, son dönemde sıkıntılı politik görünüm nedeniyle ihracatımıza ciddi darbe vurmakta. Buna karşılık daha çok kamu maliyesi ve ekonomik sorunlar nedeniyle azalmış olan ve en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa’ya ihracatımız ise toparlanıyor. Eylül ayında Avrupa ülkelerine olan ihracatımız yüzde 10.2 artmış. İlk dokuz ayda da yüzde 6.3 oranında artarak 56.7 milyar dolara ulaşmış. Avrupa pazarındaki bu hareketlenme de toplam ihracat verilerine olumlu yansımış. Bu trendin devam etmesi, hiç olmazsa problemli olan Ortadoğu bölgesindeki kayıpların telafi edilmesi açısından önemli! 

 

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi