• $16,1337
  • €17,2846
  • 962.659
  • 2390.78
22 Şubat 2011 Salı

HSBC'den Çin raporu ve tahminler!

Bugünlerde çeşitli ülkelerin 2011 tahminleri ortalığa dökülmeye başladı. Dün ABD için B. Bernanke'nin ABD Merkez Bankası'nın 2011 yılı için gelecek tahminini aktarmıştık. Bugün ise Çin tahminini vereceğiz.

Türkiye'de oturan bir kimsenin Çin'de neler olduğunu öğrenmek ve anlamak açısından az miktarda haber ve bilgi kaynağı vardır. Biri IMF; Dünya Bankası, AB, OECD ve çeşitli ülkelerin merkez bankaları gibi uluslararası kurumların raporları. Bir diğeri de Asya'da yerleşik mali kurumların analist ve uzmanlarının yazdığı raporlar ve bu raporlardan sık sık uluslararası medyaya aksedenler.

Bu bağlamda HSBC Bankası uzmanları tarafından üretilen ekonomik analiz raporları en güvenilir bilgi kaynaklarındandır, çünkü analizleri yerel uzmanlara dayanıyor. Aşağıda HSBC Baş Ekonomisti Hong Kong'da yerleşik Qu Hongbin ve yardımcısı Sun Juwei tarafından yazılmış yeni bir 2011 Çin beklentileri raporunun özeti var.
 Çin enflasyonu, ekim ayından beri yükselme eğilimi göstererek şaşırttı. Geçen yıl ocak ayında yüzde 1.5 olan tüketici fiyatları enflasyonu, bu yıl ocak ayında 4.9 olarak gerçekleşti. Ancak bu geçici bir gıda fiyatı artışı mı yoksa daha ciddi bir durum mu bilinmiyor!  

Çin bu enflasyon artışına temel olarak para politikasında fiyat değil miktar sıkılaştırması, sübvansiyonlar ve devletin tahıl rezerv stoklarının satışı yoluyla yanıt veriyor. Başka ne yapmaları gerekiyor ve bu tedbirlerin ekonomi üzerinde etkisi ne olacak sorularına da raporda cevap veriliyor. Unutmayalım, TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz'ın yeni politika yaklaşımının da bir parçası banka kanuni karşılıklarında artış. Ama Çin sermaye hareketi yasağı altında çalıştığı için, parası konvertibl olan bizden farklı olarak faizleri düşürmesi gerekmediği gibi, enflasyon artınca da faizleri yükseltebilme lüksü var.

Aşağıdaki özette HSBC iktisatçılarının Çin'de 2011 yılı için geçerli altı kilit makro ekonomik eğilim konusundaki analizleri tespit ele alınıyor.

1) Enflasyon tahmini arttı
Son zamanlardaki Çin'de uygulanan likiditeyi kısıtlama ve gıda arzını artırma hareketlerine rağmen, enflasyon en azından 2011'in 1. çeyreğinde yüksek seyredecek. Tüm yılı kapsayan 2011 TÜFE tahminleri HSBC tarafından bir önceki yılın tahminlerinden yükseltilerek  %3.4'ten %3.9'a çıkartıldı.

2) Niceliksel sıkılaştırma
Para politikasında para miktarı sıkılaştırması Çin tarafından enflasyonu kontrol etmek için kullanılan temel araç olmayı sürdürecek. 2011 içinde banka kredilerinde munzam karşılıklarda 2 yüzde puanın üzerinde artış ve sonuçta banka kredi büyümesinin % 16 artışta sınırlandırılmasını bekleniyor.
Enflasyon beklentilerini kontrol altında tutmak için ise faiz artırımları da gerekiyor.  HSBC şu anda eldeki verilere dayanarak gelecek 12 ayda üç adet 0,25 % oranında faiz artırımı bekliyor. Daha önce bir adet 0.25 puan artış bekliyormuş.  

3) Emlak piyasasını soğutma politikası devam edecek.
Çin'de kızışmaya başlayan emlak piyasasında fiyatlarındaki artış sonucu emlak vergisine ve diğer ilave tedbirlere gerek oluşabilme olasılığı yüksek.

4) Büyüme düşmeyecek, şu andaki düzeye tutunacak
Para politikası sıkılaştırması yeni yatırım projelerini yavaşlatacak.  Ancak 100 bini aşkın mevcut demiryolu ve karayolu projesine devam eden yatırım faaliyeti, 10 milyon adet kamu konutu inşaatı ve dirençli olmaya devam eden tüketici güveni, gelecek yıl GSYİH'da gene de yaklaşık %9 düzeyinde bir artışı destekleyecek.Bu tabii dünya ekonomisi için önemli!

5) Dış ticarette ve bankacılıkta yuan kullanımı hızla artacak.
Global piyasalarda döviz işlemlerinde ve dış ticarette yuan ürünlerinin kullanımında artış bekleniyor. Geçen hafta uluslararası basın ve analistler Çin'in yuan cinsinden opsiyon piyasasını geliştirme faaliyetlerini aktarmışlardı zaten.

6) Çin'de önemli bir ekonomik ve siyasi risk olarak görülen yerel yönetimlerin borçlarını yeniden yapılandırma faaliyetinin hızlanmasının zamanı galiba geldi.
Bu bağlamda yerel yönetimlere banka kredilerini geri ödemek için tahvil ihraç etme olanağı tanımak, en muhtemel seçenek olarak görülüyor. HSBC raporlarının detaylarını okumanın da faydalı olacağını düşünüyorum.


<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı