• $13,7149
  • €15,5621
  • 786.561
  • 1910.41
4 Eylül 2013 Çarşamba

Hitler bile kimyasal silahı veto etmişti!

THE Economist dergisi son sayısında kimyevi silahların tarihiyle ilişkili bir özet inceleme hazırlamış. Kimyevi silahlar 1899 yılında kullanılmadan önce Hague Konvansiyonu’yla bu silahların kullanımı men edilmeye çalışılmış. 

İLK KULLANAN ÜLKE ALMANYA 

Kimyevi silahları ilk kullanan ülke olmak ‘şerefi’ Almanya’ya aitmiş. 1915 yılında ikinci Ypres savaşında Almanlar kimyevi silah kullanıp 6.000 insan ölünce, hem Almanlar hem de müttefikler 1915-1918 arasında sürekli bu silahları kullanmaya başlamışlar ve ölü sayısı da 90 bine kadar çıkmış. 
1925 yılında Birinci Dünya Savaşından sonra kabul edilen Cenevre Konvansiyonu ise kimyevi silah kullanımının yasaklamış. Ama kimyevi silahların kullanımı gene de İkinci Dünya Savaşı’nda devam etmiş. 1935 yılında İtalya Etyopya’nın işgali sürecinde kimyevi silah kullanmış ve 15 bin kadar ölüme neden olmuş. 1937-45 arasında ise Japonya Çin’i işgal ederken de çeşitli gazlar kullanılmış. 

KAMPLARDA GAZLA KATLETTİ 

1944’te Churchill Almaya’ya karşı gaz kullanmaya kalkmış ama askerlerden izin çıkmamış. Hitler de savaşta kimyevi silah kullanmaya karşıymış fakatkonsantrasyon kamplarında Musevileri gazla öldürmekten çekinmemiş.

GİTMEDİĞİ TEK ASKERİ ÜS

ALMANYA’nın kimyevi silah üretme ve deneme çalışmalarını yaptığı Raubkammer adlı askeri üs Hitler’in ziyarete gitmediği tek askeri üsmüş. Almanya Normandiya çıkarmasında büyük çok bir üstünlüğe sahipken, bunları kullanmamış, çünkü rakiplerinde ne kadar bu tür silah olduğunu bilmiyordu.

IRAK’TA DA 50 BİN KİŞİ ÖLDÜ

1962-1967 arasında ABD’nin Vietnam savaşında kimyevi silahlar ve çeşitli gazlar kullanması ise Cenevre Protokolü’ne tamamen aykır bir yaklaşımdı. Protokollara karşı kimyevi silah kullanımı Saddam Hüseyin tarafından devam ettirilmiş. İran-Irak arasındaki, 1980’li yılların nerede ise tümünü kapsayan savaşta Saddam hem Kürtlere hem de İran’a karşı çeşitli gazlar ve kimyevi maddeler kullanmış. Bu süreçte toplam 50 bin kadar kişinin öldürüldüğü düşünülüyor.

JAPONYA'DA MAFYANIN SİLAHLARI ARASINDA

KİMYEVİ Silahlar Konvansiyonu 1997 yılında yürürlüğe girmiş. Tabii bu tür anlaşmalar insanların barbarlıklarına kolay kolay engel olamıyor. Bu sefer de kimyevi silahlar terörist kişiler ve gruplar tarafından  kullanılmaya başlanmış. Nitekim 1995 yılında Aum Shirinkyo klanı Tokyo metro sistemine evde üretilmiş sarin gazıyla saldırmış, 13 kişi de öldürmüş. 

SURİYE'DE 100 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

2013 ise, Esad’ın bu silahları kullandığı doğruysa, silahın ülkenin kendi vatandaşlarına karşı ilk defa kullanılması olarak kayda geçecek. Suriye’de bu silahların 100 bin kişiyi öldürmekte kullanıldığı vurgulanıyor. Tarihe bakılırsa birçok belada olduğu gibi kimyevi silahın da ‘hümanist, gelişmiş’ Batı’dan ‘barbar ve az gelişmiş (!)’ Doğu’ya geçmiş 
olduğu ortada!    

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler