• $31,1365
  • €33,8308
  • 2035.86
  • 9334.13
11 Ekim 2018 Perşembe

Hindistan, Rusya’yla anlaşıp ABD’den uzaklaştı!

Hindistan, son birkaç günde Rusya’dan 5 milyar dolar harcayarak füze sistemleri satın aldı ve böylece Yeni Delhi’nin Washington’la, daha önceleri artan strateji ve savunma bağları, azalmaya başlıyor.

Geçtiğimiz haftasonunda Yeni Delhi’de Hindistan’ın 5 adet S-400 füze sistemi alması hamlesi için, Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Mudi hazır bulundular.

Hindistan’ın askeri analistleri, S-400 karadan havaya atılan füze sistemlerini 2 yıl içinde teslim alacak ve böylece kentlerini ve diğer stratejik yerleri, mesela petrol üretim alanlarını, havadan hücuma karşı koruyabilecek.

Ama satın alma olayı Yeni Delhi’nin Washington’la ilişkilerini de azaltacak ve Washington’un, Moskova’nın 2016’daki ABD seçimlerine karışması olayını cezalandırma girişimini de desteklemeyecek.

Rusya’yla anlaşma, ABD birkaç hafta evvel Hindistan’la savunma için kullanılacak çeşitli anlaşmalar yaptıktan ve önemli savunma ekipmanları gönderdikten sonra, gündeme getirilmişti.

Bu durum üzerine Trump’ın ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Rusyadan füze ve savaş uçakları almasını da eleştirdi.

İlişkilerin arttığı görülüyor

Hindistan ise ABD’nin Çin’le kapıştığını ve de bu konuda Hindistan’dan da destek beklediğini pek dikkate almadı. Hindistan son dönemde askeri satın almalarını hem ABD, hem Fransa hem de İsrail’den de almaktaydı. Ama Yeni Delhi bazı çeşitli kritik savunma sistemlerini Rusya’dan almayı da tercih ediyordu. Mesela Rusya’dan bir nükleer denizaltı ve teşkilatı da almıştı.

Durum Hindistan’ın Rusya ile ilişkilerini artırdığını gösteriyor. Hindistan ise Rusya’dan kimsenin vermediği ve satmadığı bazı şeyleri alabiliyor. Diğer taraftan Hindistan’ın da arada sırada Rusya ile ilişkilerini de desteklemek için, bazı anlaşmalar yaptığı da piyasada biliniyor.

Üstelik ABD’nin Ulusal Güvenlik Konseyi’nin ‘Carnegie Endowment for International Peace’ adlı derneğinde çalışmış yönetici olan Ashley Tellis, Delhi’nin bütçesinde bu yıl askeri aygıtları alacak parası olmadığını da belirtiyor.

Moskova’da bulunan ‘Strateji ve de Teknoloji Derneği’ direktörü Ruslan Pukhow ise, Rusya’nın ve Hindistan’ın ABD’den ‘yeterince’ kaynak sağladıklarını da vurguluyor.

<p>Olay, Hürriyet Mahallesi Aktaş Caddesinde meydana geldi. Kent merkezi istikametine seyir halinde

Hafif ticari aracın refüje çarptığı anlar kamerada

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz