• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
3 Kasım 2013 Pazar

Hangi ülkeler daha çok hırpalanabilir?

2013 Mayıs ayından bu yana dünyanın gelişen ülkelerinin ABD’nin likidite daraltma operasyonuna başlaması sonrası bazı sorunlar yaşayacakları konuşuluyor. Bizce 2013 yılında FED likidite daraltmayacak ama, bir gün gelecek sonunda ABD likidite daraltacak! Bu  nedenle de daraltma zamanı geldiğinde hangi gelişen ülkeler daha fazla etkilenir sorusu sık sık da sorulmakta.          
J.Frankel ve G.Saravelos adlı araştırmacılar gelişen ülkelerden sermaye çıkışı olduğu zaman, hangi makroekonomik değişkenlerdeki zayıflık en kritik faktör olur araştırması yapmışlar ve araştırma da 2010 yılında NBER’da yayınlanmış. Araştırmanın bulgularına göre geçmiş kriz dönemleri incelendiğinde, döviz rezervi kıtlığı, ülke parasının aşırı değerlenmesi, ülkenin kredi toplamının büyük oranda artması, GSYİH’nin hızlı ve aşırı büyümesi, cari denge/GSYİH oranının aşırı yüksekliği en önemli zayıflık faktörleri olarak bulunmuş. 
ABD’nin Wells Fargo Menkul Kıymet şirketi iktisatçıları da gelişen ülkeler arasından en büyük otuz tanesini seçmişler ve bu gelişen ülkeler listesinde 2009-2012 verilerine dayanılarak hangileri yukarıda vurgulanan kritik değişkenler açısından en çok sorun yaşamaya dönük  incelemesi yapılmış. 

DÖVİZDE EN SORUNLUSU VENEZUELA

Değişkenler açısından ülkeler, 2009 ile 2012 arasında tek tek incelenirse, örneğin döviz rezervleri sadece 6 milyar dolar ve rezervlerin GSYİH oranı olarak sadece yüzde 1.6 olan Venezuela döviz rezervi kriterinde en sorunlu ülke olarak bulunmuş. Mısır ve Pakistan da bu kriterde oldukça zayıf ülkeler. 
Ülke parasının aşırı değerlenmesi ele alındığında, reel efektif kur kriterinde 2009-2012 arasında parası en çok değerli hale gelen ülke olarak yüzde 50 değerlenme ile İran ve onu takiben de sıra ile Arjantin, Nijerya, Kolombiya ve Rusya gibi ülkeler riskliler arasında yer almış. 

KREDİ BALONU RİSKİNDE TAYLAND

Ülke içinde kredi balonu yaşanması kriteri ele alındığında 2009-2012 arasında özel sektöre Kredi/GSYİH oranı açısından Tayland kredi oranı yüzde 148 düzeyine çıkarak en sorunlu ülke unvanını almış. Brezilya ve onu takiben de Türkiye kredi balonu yaşayanlar listesinde tepeye oturmuşlar. 
GSYİH reel büyüme oranı kriterinde ise 2009-2012 arasında Katar yüzde 40 artış ile en aşırı bulunmuş, onu yüzde 30 ile Çin takip etmiş. 
Cari denge açığı /GSYİH oranı kriterinde ise yüzde 7 ile en başta Türkiye ve Ukrayna var, arkalarından  da Güney Afrika geliyor. 
Araştırmacılar daha sonra beş kriteri bir arada puanlayarak en sorunlu listesini oluşturmuşlar. En sorunlu olabilecek ilk altı ülke sıralamasını aşağıda bir tablo olarak veriyoruz.  

 

Bu sıralamada 30 gelişen ülke arasında dördüncü olmak hoş değil. 2012 yılında kredinin neden frenlendiği ve cari dengenin ve büyümenin düşürüldüğü tablodan açıkça anlaşılıyor. Bundan sonra ABD Merkez Bankası (FED) sakinleşene kadar, ne kredi ne de büyüme 2010-2011 düzeyine pek yükselemez! Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası’nın ikazlarının nedeni açıkça ortada! Bir süre hızlı büyümeyi unutmamız ve tasarruf etmemiz gerekiyor.    

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi