• $8,481
  • €10,0512
  • 493.95
  • 1413.8
13 Ekim 2014 Pazartesi

Hangi ekonomi ne boyutta büyüyor?

IMF önümüzdeki dönemde çeşitli ülkelerin reel büyüme beklentilerini ekim ayında revize etti ve yayınladı. Uluslararası karşılaştırmaya olanak sağlamak için biz de bazı ülkeleri gruplaştırdık.
Birinci tabloda dünya ortalaması verisi, sonra global krizde Avrupa’da hiç resesyon yaşamayan tek ülke Polonya (Almanya’ya endeksli ), sonra Türkiye , sonra örnek almamız gereken bir ülke G.Kore ve daha sonra ABD’ye endeksli bir petrol ülkesi Meksika ve gene bir petrol ülkesi olan ama sırtını Batı’ya dönmüş bir Brezilya. Bu tabloda Türkiye’nin durumu pek kötü görünmüyor. Türkiye’nin büyümesi dünya ortalamasına yakın.

İkinci tabloda şu anda kavga içinde olan problemli ülkelerden bir grup oluşturduk. Petrol ülkesi Rusya büyüyemiyor.Ukrayna, Rusya saldırısı nedeni çok sorunlu. Irak da petrol zengini ama kavganın tam ortasında. İran da zengin petrol ülkesi ama o da kavga kurbanı. Arjantin borçlarını ödememeye çalışan çok sorunlu bir ülke. Venezüella dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ama ideoloji nedeniyle çok kötü yönetiliyor. Bu ülkelerin durumları (doğal kaynak zenginliğine rağmen) çeşitli nedenlerle oldukça kötü! Kavga kimseye yaramıyor.

Üçüncü tablo ise Avrupa’nın ne kadar büyük ekonomik zafiyet yaşadığını göstermek için derlendi. Avrupa’nın Almanya sonrasındaki en büyük ekonomileri, örneğin Fransa, İtalya ve Hollanda gibileri de yerlerde sürünüyor.

Türkiye’nin büyümesini lehte veya aleyhte doğru değerlendirdiğimizi düşünmüyorum!

<p class='MsoNormal'>Türkiye'nin birçok bölgesinde devam eden orman yangınlarına  müdahaleler devam

Müge Anlı'dan evleri yanan köy halkına ziyaret

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor