• $13,4736
  • €15,3954
  • 788.731
  • 2096.26
22 Mayıs 2012 Salı

Grexit'in faturası kime çıkar?

Yunanistan'da eurodan çıkma riski iç siyasetin durulamaması nedeniyle giderek büyüyor. Çünkü 6 Mayıs seçimi ortaya yeni bir koalisyon ve hükümet çıkarmadı ve haziran ayında yeni bir seçim  gerçekleşecek. Eğer haziran seçiminde Yunanlı seçmenler, eurodan çıkalım tezine angaje yeni bir siyasi tabloya neden olurlarsa da, Yunanistan'ın eurodan çıkışı gerçek haline gelir diye düşünülüyor.
Diğer taraftan da Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Karolos Papoulias tarafından 14 Mayıs tarihinde verilen bilgilerle, bankacıların tahminleri birleştirildiğinde de, kabaca 1.5 milyar euroya yakın nakit euro fonun Yunan banka sisteminden çekilmiş bulunduğu görülüyor. Bu gelişmelerin Portekiz ve İspanya'da da bankalardan para çekme paniği yarattığı da biliniyor.
Öyle gözüküyor ki haziran ayındaki yeni seçime kadar, yani önümüzdeki üç dört haftada Yunanistan ve diğer sorunlu Güney Avrupa  ülkeleri finansal kaos yaşayacak. Yunan bankalarının başta İngiltere'dekiler olmak üzere yurtdışı şubelerinden ve yurtdışı Yunan bankalarından bile euro çekildiği haberleri medyaya aksetti.  
Yunanistan vakası aslında geçmişte bankalarından mevduat çekilişini en çok yaşayan ülke olan Arjantin'den farklı. Çünkü Arjantin'de 2002 sonrası krizi yaşandığında ülkenin kendi parası vardı. Halbuki Yunanistan çıkış gerçekleşirse yeni bir para üretmeye mecbur kalacak, bu da en az üç aylık bir matbaa süreci.
Yunanistan'ın eurodan çıkması halinde kimler bundan zarar görür?
 Yunanistan Merkez Bankası euro tek para sistemine dahil ülke Merkez bankalarına 100 milyar euro kadar borçlu. Grexit gerçekleşirse bunun sadece Almanya'ya Merkez Bankası üzerinden etkisi 30 milyar euro kadar olacak.  
Avrupa Merkez Bankası da, sistemi çalışır hale getirme çabası, içinde ikincil piyasada 56 milyar dolarlık Yunanistan kamu borç senedi satın almıştı. Onlar da zararı sineye çekecekler. Bu da Avrupa vatandaşlarının faturayı ödemesi demek.
IMF de Grexit ortamında dertli hale düşecekler arasında. Avrupa ülkeleri 161 milyar euro kurtarma fonu yardımı yaparken IMF de 22 milyar euro yardım vermişti.
Tabii bir de Yunanistan'da doğrudan kredi vermiş bulunan bankaların riskleri var. Her ne kadar Yunan kamu borç senetlerinin önemli bir kısmının değerleri düşmüş ve borçların bir kısmı da kurtarma operasyonunda silinmiş de olsa, Avrupa bankaları ve diğer yatırımcılar hala 55 milyar dolar kadar Yunanistan riski taşımaktalar. Bunlar da 'Grexit' ortamında silinmek veya değeri düşürülmek zorunda kalabilir.
Ancak Yunanistan'da borçlu olan sadece devlet değil. BIS yani Bank For International Settlements tarafından yapılan hesaplara göre Yunan şirket ve hane halkının 2011 sonunda dış bankalara borçları 69 milyar euro kadar. Bu bağlamda en çok risk taşıyanlar ise Fransa bankaları. Fransa bankalarının Yunanistan'dan alacakları 37 milyar euro civarında. İngiltere bankaları bu klasmanda 8 milyar euro ile ikinci. Alman bankaları ise 6 milyar euro alacakla üçüncü!
Yunanaistan eurodan çıkarsa tam ne olacağı bilinmiyor. Bu kredilerin büyük olan kısmı uçak veya gemi alımı gibi büyük krediler ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hazırlanmış dolar cinsi kontratlar ile verilmiş krediler. Dolayısıyla karşılarında teminat olarak gemi ve uçak bulunmakta.

G. KIBRIS DİKEN ÜSTÜNDE
YUNANİSTAN'DAKİ kamu dışı dış alem kredilerinin büyük çoğunluğu da borsada kote olmayan firmaların borçları. Ama Yunanistan'ın büyük ve borsada kote firmalarının yüksek oranda dış boçluluğu yok. Yunanistan riskinin en çok yaşanacağı yerlerden biri de Güney Kıbrıs! Yapılan hesaplara göre Grexit'in en acılı zararı Güney Kıbrıs'ta görülecek, çünkü Güney Kıbrıs bankalarının riski dokuz milyar euro da olsa ve bu rakam küçük gözükse de, dokuz milyar euro Güney Kıbrıs GSYİH sayısının yüzde 50 kadarı anlamına gelmekte. Grexit halinde Güney Kıbrıs ekonomisi de durma noktasına gelir!

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!