• $28,9778
  • €31,846
  • 1903.54
  • 8009.33
16 Mart 2019 Cumartesi

Göçmenler ABD’ye kendi ülkelerinden başvuracak

ABD’nin, ABD dışında 20 ülkede göç müracaati ofisi vardı, birçok insan ise, ABD’ye gelip göç müracaatı yaparlardı. ABD bu yılın sonundan itibaren göç müracaatlarını, göçmen adaylarının kendi ülkesinden yaptıracak. Bu arada 20 kadar ülkede ofisi açık olan, ABD devlet ofisleri de, yıl sonunda kapatılacak.

ABD devletinin, kanunen hayat boyu ABD vatandaşı sayılan kimseleri ve ailelerini veya başka ülkelerden çıkarılmış olup ABD’ye alınmayı talep edenleri, uluslararası çocukları ailesine alan ABD vatandaşlarını, askerler ve ailelerini vatandaş yapmaya çalışanları da değerlendirmesi artık, bu karardan sonra iyice zorlaşacak.

Özetle ABD göçmen sistemi otomatik olmayacak, müracaat tüm dünyaya yayılacak ama bu yaklaşımın, global ölçüde gerçekleştirilmesi ve maliyeti de çok zorlanacak deniyor.

Bugüne kadar ABD’nin Uluslararası Operasyon bölümü 240 çalışanıyla, 24 ayrı yerde ve 21 ülkede görev yapmaktaydı. Ama son aylarda ise gerekli harcama ABD personeli vergilerinden değil, müracaat edenlerin kendileri veya yakınları ve akrabaları tarafından ödenmeye başlamıştı.

Burada esas bilinmeyen neden, görevlerin çoğunun Başkan Trump’ın bazı ülkeleri ön plana getirmesiyle ve bazı ülkelerin de daha öncelikle desteklenmesinin gündeme gelmesiyle gerçekleşmişti.

Donald Trump’ın planına göre göçmen harcamalarının harcaması da artarak, devletin bu konudaki bütçesi, 6 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkarılabilecek duruma gelmişti.

Şu andaki yönetim ise, geçmişte göçmenlere verilen desteği unutarak, hümaniteryen desteği üçte bir azaltma durumuna geliyoruz diyordu. Başkan Trump hukuken destekli olan göçmenlere destek verilmesini kabul etmekteydi ama Trump aslında en çok huduttan izinsiz göçmen olarak girenleri sokmamak konusunda ısrarlıydı. Ama Trump ve üç kuşak ailesi huduttan girip göçmen olmayı gerçekleştirdiği gibi, önemli miktarda para kazanma işi de yapmışlardı.

Diğer taraftan ise, göç konusunun arzu edenlerin, ABD dışındaki ülkelere gönderilip, ‘taşradaki’ ülkelerin gerçeklerine bağlanmasının sonucu olarak, birçok aile sorunu da oldukça çok zorlaştırılmış olacak.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı

İşgal altındaki Gazze'de yaşam dramı