• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
17 Şubat 2014 Pazartesi

Gelişenler toparlandı, AB kıpırdanmaya başladı

Avrupa'da son gelen veriler iyimserliği artırdı. Euro Bölgesi yılın ikinci yarısında resesyondan çıktı. Almanya, Fransa gibi devler umut saçıyor.

2014 yılının nerede ise ilk iki ayı geçti. Şimdi elimizde 2013 yılının son çeyreği ve 2014 yılının ilk iki aylık verileri olduğuna göre hem Dünya geneli, hem de ABD, Japonya ve Avrupa gibi büyük ekonomilerin 2014 yılı tahminlerini yapmak mümkün. Aşağıda Wells Fargo adlı ABD kurumu tarafından 12 şubat günü her yıl olduğu gibi açıklanmış global 2013 ve 2014 GSYİH Reel Büyüme tahminleri var. Bugün dünya üretiminin yüzde 50 kadarı gelişmiş ülkeler, yüzde elli kadarı gelişen ülkeler tarafından üretilmekte. Tablodan göreceğiniz gibi bu yıl da her şeye rağmen gene de gelişen ülkelerin büyümesi gelişmiş ülkelerden yüksek olacak. Aşağıda ise Avrupa ile ilişkili son veriler var. Bu hafta cuma günü Eurostat kurumu Avrupa'ya ilişkin son verileri yayınladı.

EURO ÜÇ ÇEYREKTİR BÜYÜYOR
Buna göre 18 ülkelik Euro Bölgesi peş peşe üç çeyrektir küçük de olsa pozitif büyüme yaşayarak yılın son çeyreğinde yıllıklaştırılmış olarak yüzde 1.1 büyüdü. Bir evvelki çeyreğe göre büyüme ise 0.3. Böylece üçüncü çeyrekte de yüzde 0.1 büyüyen Euro Bölgesi uzun süredir yaşadığı resesyondan yılın ikinci yarısında çıkmış bulunuyor.

HÂLÂ POTANSiYELiN ALTINDA
28 üyesi bulunan Avrupa Birliği ise 11.7 trilyon euroluk veya 16 trilyon dolarlık ekonomisi ve nerede ise 500 milyona gelen nüfusuyla biraz daha yavaş da olsa dördüncü çeyrekte küçük pozitif büyümeye katıldı. Gene de vurgulamak gerekiyor ki Euro Bölgesi'nin gerçekleşen büyümesi ile potansiyel büyümesi arasında yüzde 3.8 fark var. (Teknik tabirlerle çıktı açığı veya output gap denmekte).

DRAGHİ DERİN BİR OH ÇEKTİ
DÖRDÜNCÜ çeyrekte Almanya yüzde 0.4 büyürken, Fransa’nın son büyümesi yüzde 0.3 oldu. İtalya yüzde 0.1 ile nihayet resesyondan çıkarken, Hollanda yüzde 0.7, İspanya yüzde 0.3, Portekiz yüzde 0.5 büyüdü. İngiltere Merkez Bankası da 2014 yılı için yüzde 2.8 olan büyüme tahminini, şaşırtıcı bir adımla yüzde 3.4 düzeyine yükseltti. Bu veriler hem Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’yi rahatlattı, hem de bir iyimserlik dalgasının yolunu açtı.

ABD KARA KIŞA TAKILDI
Ancak ABD’den gelen veri ve haberlerde sadece emek piyasasındaki işgücü ve istihdam verilerinde değil, perakende satışlarda ve sanayi üretiminde de ciddi daralma yaşanmakta. ABD’nin sorunlarının büyük kısmı çok sert geçen kar ve kış kıyametinden kaynaklanıyor olsa da, kötümserlik yaratan ekonomik gelişmeler var. ABD verilerini yarın özetleyeceğiz, sonra da sıra Türkiye’ye gelecek!

YARIN: ABD EKONOMİSİNDE SON DURUM NE?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı