• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
4 Aralık 2016 Pazar

Gelişen ülkelerden fon çıkışı sürüyor

Batı medyasına göre son dönemde yabancı yatırımcılar gelişen ülkelerden para çıkartmaktalar.

Bir sayısal örnek vermek gerekirse, kasım ayı verilerine bakıldığında yabancılar bir ayda 24.2 milyar doları gelişen ülkelerden çıkartmışlar.

Institute of Finance adlı kurum bu paranın 18 milyar dolarının hisse senetlerinden, 16 milyar dolarının da çeşitli borçların geri ödemesinden kaynaklandığını belirtiyor. Bu fon çıkışı 2013 yılından bu yana en çok para çıkışı miktarı imiş. Tabii Türkiye de para çıkışı yaşayan ülkeler arasında.

Yabancıların çıkmasının önemli bir nedeni Trump’ın altyapı yatırımı ve vergi indirimi gibi politika yaklaşımlarının getireceği, enflasyonu da yükseltmesi olgusu sonucu ABD faizlerinin düşünülenden daha önce ve düşünülenden daha fazla arttırılması gibi olası riskler. Bu yaklaşımın sonucu ise Brezilya, Meksika, Endonezya, Meksika, Filipinler ve de tabii Türkiye gibi birçok ülkeden para çıkışı olması .

Ancak fon çıkışının nedeni konusunda farklı fikirler de var. Trump’ın seçilmesinden çok evvel, ABD Merkez bankasının faiz artışının aralık ayında yapılacağı konusunda piyasa karar vermişti. Fonların önemli bir kısmı da bu nedenle erkenden çıkmakta idi. Trump’ın piyasadaki bazı gelişmeleri kendisi yaptırmasa veya yapılmasına neden de olmasa da, Trump’ın bazı yaklaşımların değiştirilmesine meraklı olduğu da biliniyor ve buna göre hareket ediliyor.

Gelişen ülkelerden para çıkışı 2013 öncesindekinden çok daha az olmuş durumda, çünkü o dönemde gelişen ülkelere giren fon, 18 ayda 150 milyar dolar civarını bulmuştu.

Ama ABD seçimlerinden evvelki 18 ayda ise gelişen ülke bono piyasalarına ABD seçiminden önce giren fon miktarı ilginçtir ki sadece 28 milyar dolar kadar olmuş.

Tabii birçok gelişen ülkenin döviz rezervleri şimdi 2013 yılındakinden çok daha fazla. Genel döviz pozisyonları da geçmişten çok daha sağlam.

Endonezya ve Hindistan 2013 yılındaki çıkış esnasında son derece zarar görmüşlerdi, dolayısı ile ne yapılması gerektiğini öğrenmişlerdi. Ancak şimdi bu her iki ülkenin de cari denge açıkları daha düşük düzeyde. Bu nedenle de yabancı sermayeye daha az gereksinmeleri olmakta.

Tabii bu arada bazı ülkelerin Merkez Bankaları da derslerini öğrenmişti. Yabancı sermaye girişlerinin girdikleri hızla dışarı çıktıklarını bilmek ve bu nedenle tedbir almak son derece önemli.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı