• $7,3965
  • €9,0096
  • 440.485
  • 1542.45
07 Mayıs 2011 Cumartesi

Galiba Draghi işi kaptı!

Son günlerde Avrupa Merkez Bankası çok gündemdeydi. Bazıları Avrupa Merkez Bankası'nın bugünlerde faizi arttıracağını iddia ederken, bazıları da faizin daha arttırılmayacağını iddia ediyorlardı. Bir ortalama görüş yoktu, ama esas çok daha önemli bir konuda artık konsensüs oluşmuştu.
Mario Draghi 63 yaşında 1947 doğumlu bir İtalyan. Trichet'den sonra Avrupa Merkez Bankası'nın başına gelmesine az kaldı. Son olarak, direnen Almanların engelini, yani Merkel engelini de aştı ve büyük olasılıkla Avrupa Merkez Bankası'nın başına geçecek. Sarkozy ve Fransa onun adaylığını zaten çoktan ve güçlü şekilde kabul etmişti bile!
Halbuki ilk olarak doğal aday Alman Axel Weber işi istemediğini ilan ettiğinde ve Draghi'nin adı aday olarak geçtiği gün, Alman Bild gazetesi 'Mamma Mia' şeklinde bir başlık atmıştı. Temel eleştiri de enflasyonun bir hayat tarzı olduğu İtalya'dan nasıl bir Merkez Bankası Başkanı ithal ederiz türü eleştirilerdi.
Peki Draghi kim? Draghi Roma'da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğmuş. Babası İtalyan Merkez Bankası'nda çalışıyormuş. Annesi ise bir kimyagermiş. Mario Draghi her ikisini de kaybettiğinde 'teenage'miş. Roma'da La Sapienza Üniversitesi'nde oldukça ciddi bir 'Jesuit' eğitimi almış olan Draghi, üniversitede Federico Caffe adlı çok tanınmış Keynesyen bir İtalyan iktisatçı olan ve öğrencileri ile çok yakından ilgilenen mükemmel bir hocadan destek görmüş. Draghi hocasından beşeri sermaye ve ekonomik kalkınmada eğitimin önemi konusunda epey şey öğrenmiş. Bu nedenle eğitim ve beşeri sermaye, konuşmalarının hepsinde muhakkak ön plana çıkarmış. Draghi daha sonra Nobel'li İtalyan Franco Modugliani MİT'de hoca iken, Modugliani ve R. Solow yönetiminde MIT'de yüksek eğitimini tamamlamış ve MIT'den doktora alan ilk İtalyan öğrenci olmuş.
Doktora sonrasında İtalyan üniversitelerinde ekonomi ve finans hocalığı yapan Draghi daha sonra da 6 yıl, 1984-1990 arasında Dünya Bankasında Direktör olarak çalışmış. Yakın iş arkadaşları onu kökeni Keynesyen, ama güçlü bir pragmatist ve ciddi analitik temeli olan biri ve en önemlisi de siyasileri ikna etmekte büyük becerisi olan biri olarak tanıyorlar. Onun için 'konsensüs yaratıcısı' etiketi ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Trichet döneminin politikalarını değiştirmeyeceği, tersine para politikasında sürekliliğe inandığı vurgulanıyor. Bu politika sürekliliği Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'nın bütçe, borç ve banka sorunları ile boğuşulurken, ve İspanya sallanırken, diğer taraftan da Avrupa genelinde enflasyon gündeme gelirken, çok  önemli. Draghi'nin esas şöhret kazandığı dönem, 1990'lı yıllarda İtalya ciddi ekonomik bunalım içine girdiği dönem olmuş. Draghi İtalyan Hazinesinde görevde iken ve MIT profesörü ve Draghi'nın kırk yıllık arkadaşı diğer ünlü İtalyan ekonomisti Francesco Giavazzi de İtalyan Hazine'sinin tepesindeyken, Giavazzi'ye göre 'Kriz anlarında herkes delirirken, son derece sakin kalabilmesi ve gidilecek yolu tespitte son derece başarılı olabilmesi ile' tüm dikkatleri çekmiş. Sonunda harcamalar kısılarak, İtalyan lireti devalüe edilerek ve tüm Avrupa'nın en ciddi özelleştirme programlarından biri gündeme getirilerek, İtalya euroya en önce geçen ülkelerin arasına katılırken, Mario Draghi de 'Süper Mario' lakabını almış. Giavazzi 'Ülkeyi iflasın eşliğinden Draghi çevirdi!' diyor.
Bu başarısından sonra Mario Draghi, Goldman Sachs tarafından 2002 yılında yatırım bankacılığı bölümünün başına CEO olarak atanmış ve 2006 yılına kadar orada çalışmış.
Üç yıl sonra ise Berlusconi'nin yerine Romano Prodi başbakan olunca da Mario Draghi orta sol koalisyonun maliye bakanı olarak görev almış. Daha sonra ise Merkez Bankası Başkanı Antonio Fazio çıkar çatışması sonucu görevden istifa etmeye mecbur kalınca da, Merkez Bankası'na başkan olarak gelmiş. 
Şık giyinen, kentsel görünümlü, golf oynayan 'cool' bir Merkez Bankası Başkanı olarak da hem Merkez Bankası'nın itibarını yeniden yükselttiği gibi diğer taraftan da bankacılık sektörünü reforme eden bir başkan olmuş. 2006 yılından beri de Global Finansal İstikrar Kurumu'nun başkanı!
Onun Avrupa Merkez Bankası'nın başına gelmesine artık iş bitti diye bakılıyor.

<p>Sadece Türkiye değil Amerikan basınında da yemin töreninin önüne geçen İncil detayı ile ilgili de

Joe Biden'ın yemin törenine damga vurdu: Üzerinde Kelt haçı bulunan İncil'le ilgili çarpıcı detay

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Doğada yaptığı yemeklerle kentleri tanıtıyor

İğneada'da 250 tekne hamsi peşinde! Kasalar dolusu hamsiyle dönüyorlar