• $9,4973
  • €11,0522
  • 543.434
  • 1455.42
4 Mayıs 2015 Pazartesi

G. Amerika zor durumda Venezüella ise felaket!

IMF tarafından yayımlanan 2015 Nisan tarihli global ekonomik tahminler dünyanın en kötü ekonomik durumdaki bölgesinin Güney Afrika olduğunu ortaya koyuyor. Aşağıda Güney Amerika’nın en büyük ekonomileri olan Brezilya, Arjantin ve Venezüella’dan başlayarak tüm Güney Afrika ekonomik verilerini aktarıyoruz.

Global çapta emtia ve de petrol fiyatlarının düşmesi Güney Amerika genelinde büyük çöküş yarattı. Bölgenin lideri Brezilya 2014 yılında sadece yüzde 0.1 büyüdü. Üstelik Brezilya’nın ve de dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Petrobras adlı enerji şirketi, büyük rüşvet ve yolsuzluk skandallarıyla sallanıyor ve ülkeyi de aşağıya çekerken, yabancı kreditör ve yatırımcıları da kaçırtıyor. Brezilya 2015 yılında da negatif yüzde 1 daralma yaşayacak. Bu hafta Brezilya kamu borçlanma faizini yüzde 12.5 düzeyine çıkartmak zorunda kaldı.
Uzun zamandır borçlarını ödeyememesi ve borçla ilişkili sorunlarını da halledememesi nedeniyle problemli olan Arjantin de 2014 yılında sadece 0.5 büyüdükten sonra, 2015 yılında da eksi 0.3 daralma yaşayacak. Arjantin enflasyonu 2015 yılında, tablodan görülebileceği gibi, yüzde 20 civarına çıkmış olacak.
Fakat Güney Amerika’nın en kötü durumdaki ekonomisi, felaket rekortmeni Venezüella. Bu köşede aşağı yukarı üç yıldır Venezüella’nın ne kadar kötü yönetildiğini sürekli vurgulamıştım. Hatta bilge (?) Venezüella Elçisi (Soner Yalçın’ın dostu olur ) ülkesinin ne kadar refah içinde ve mutlu olduğunu anlatan bir mektup yazarak, aklınca yazdıklarımı protesto etmeye çalışmıştı.
Aşağıdaki IMF verilerine bir bakın. Berbat yönetilen Venezüella 2015 yılında rekor düzeyde yüzde 7 oranında daralacak. 2014 yılında da yüzde 4 düzeyinde daralmıştı. 2016 da büyük oranda daralmayla geçecek. Zaten kötü olan ekonomik yaklaşım petrol fiyatlarının düşmesi ile total çöküşe döndü. 2015 yılında Venezüella parası Bolivar’ın nerede ise değeri kalmazken, ülkenin resmi yıllık enflasyonu da yüzde 96.8 olarak açıklandı. Paralarının değer kaybını da eklerseniz enflasyon tahminleri yüzde 200-300 düzeyine kadar çıkabilir. Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan bu ülke 2015 yılında yüzde eksi 4.7 cari açık/GSYH oranı da yaşayacak. Venezüella GSYH oranı olarak yüzde 20 civarındaki bütçe açığını da para basarak kapatma çabasında. Nisan ayında ülkenin döviz rezervleri 19 milyar dolara indi. Rezervlerin 14 milyar dolarlık kısmı altın sadece 5 milyar dolar döviz kaldı. Çaresiz Venezüella altınlarını ABD Bankası Citibank’a rehnederek 1 milyar dolar nakit döviz aldı ve de üstüne üstlük faiz ödeyecek. Bir onsu 200 dolar civarında olan altının 1.4 milyon onsu rehnedilmiş durumda. Venezüella, Ukrayna ile beraber en yüksek iflas riski olan ülke listesinin tepesinde.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu