• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
22 Nisan 2012 Pazar

Fransa, Asterix'in köyü ile Roma'nın savasına hazır!

Fransa'da seçimin ilk turu bugün yapılıyor. Sarkozy ve Hollande arasındaki yarış ekonomi açısından da önem taşıyor. Özellikle Hollande, piyasa, finans ve Anglosakson'ları itham edip oy alma peşinde. Sağ cenah ise göçmen ve azınlığa oynuyor... İlk tur Fransızların tabiriyle Asterix'in köyü ile  Roma İmparatorluğu'nun savaşına benziyor...

Sarkozy ülkemizde pek fazla seveni olan bir siyasetçi değildir. Ben de hiç sevmediğimi söyleyebilirim. Ancak bugün yapılacak olan Fransa Başkanlık seçimlerinin ilk turu, bir Fransız yorumcunun tabiriyle Asterix'in köyü ile  Roma İmparatorluğunun savaşına benziyor. Fransa'da hem orta sol aday Hollande hem de aşırı sol aday Mencheon devamlı Hugo'nun söyleminden satırlar aktarıyorlar. Çünkü Fransız Başkan adayları uzun zamandır edebi özelliği ve tarih merakı olan kişilerden seçilirmiş. De Gaulle Fransız klasiklerini ezbere bilirmiş, Cyrano de Bergerac'a bayılırmış. Mitterand edebiyat kitapları yazmış bir kişi. Bugün yeniden Başkan adayı olan Sarkozy edebiyattan hiç anlamadığına göre, Fransız kardeşlerimiz ne yapacak? Sarkozy aslında kendisini çok iyi anlatan bir cümleyi kamu oyuna çoktan söylemiş: 'Fransa artık televizyon programlarından cümleler ve fikirler aktaran bir Başkan'a hazır!' Tabii önemli rakibi Hollanda da devamlı Hugo söylemlerini  gündeme getirmekle beraber, bir kaç yıl evvel, geçmişte hiç edebiyat okumadığını açıklamıştı.  
Tabii Fransızlar hiç anlamıyorlar ki, 'temel düşmanım Sarkozy değil finansçılardır' diyen ve seçimi kazanacağı da düşünülen ama devlet yönetimi birikimi hiç olmayan normal vatandaş, yumuşak ve bu nedenle 'karamel pudding' lakablı orta sol aday Hollande, seçimi kazandığının ertesi günü yatırımcıların ülkeden kaçması ve faizlerin delirmesi ile karşı karşıya kalabilir ve aynen Sarkozy'nin dakika başı söylem değiştirdiği gibi, söylemlerini derhal değiştirmeye mecbur kalabilir. Fransa, üzücüdür ki bu seçimde globalleşme ve yabancılara karşı cephe kuruyor. Sağ cenah, göçmenleri ve azınlığı itham ederken, sol cenah da piyasa, finans ve Anglosakson'ları itham etmekte. Ama her iki taraf da devletin güçlü kuvvetli, hatta aşırı 'obez' olmasından yana.

MERKEL'LE YÜZLEŞECEK
KAZANMA şansı şu anda kuvvetli görünen Hollande emeklilik yaşını 60'a indirmek, Avrupa Merkez bankasına enflasyonu unutup büyüme sağlamak görevi vermek, kamu bütçe açığını beş yıl sonra denk hale getirmek gibi popülist tercihlerle oy toplamaya çalışıyor. Ama Hollande seçimin favorisi olsa da, sol gençlerin kendisinden daha çok aşırı sol Melenchon'a oy vereceklerini de biliyor. Ama ne Hollande, ne de Mencheon, Strauss Kahn kendini elemese idi aday olamazdı. Hollande ve Sarkozy ilk turdan sonra ikinci turda farklı söylemlere geçebilir. Ama Hollande  da çok iyi biliyor ki, seçimi kazandığı dakikadan itibaren kendisine randevu vermeyen Alman Merkel ve İtalyan Monti gibi realitelerle yüzleşmek zorunda kalacak.

Reçeteler hiç konuşulmuyor
AMA esas sorunları olan kamu harcamalarının kısılabileceği kadar kısılması gerektiği , bugünkü şekliyle refah devletinin sürdürülemeyeceği ve rekor düzeyde (Türkiye'den de fazla oranda ) genç işsizliği yaratan emek piyasası düzenlemelerinin değişmesi ve  prodüktivite ve uluslararası rekabet gücünün yeniden kazanılması gibi konular bu seçimde  hiç konuşulmuyor. Üstelik Fransa bu seçimde iki klasik ve önemli özelliği olan üniversal insan hakları ve Avrupa Birliği gibi önceliklerini de hiç gündeme getirmiyor. Üzücü olan Avrupa taraftarı partilerin bile şaşkın olması. Ne merkezci partiler ( G.d'Estaing'in tayfaları), ne de sosyalistler (Mitterand mirasçıları ) Avrupa için bir vizyon sahibi.

FRANSIZLARIN İYİ ALTERNATİFİ BULUNMUYOR
SARKOZY ilk turu geçerse , kaybedecek Le Pen'in oylarına 'maydanoz' olacak. Kafası karışık olan adaylardan biri de Bayrou. Bayrou borç azaltma ve sanayi üretimini canlandırma gibi önemli konularda doğruların yanında, ama 'Fransız malı alın' gibi Avrupa Birliği ilkeleri ile çelişen şeyleri savunuyor. Bu seçimin adaylarının çoğu ülkelerin ekonomik çıkarlarının müşterek olduğu ve toplumların şu anda bile güçlü şekilde 'karışık' olduğunu unutuyor. Yani Fransız seçmenlerinin pek fazla 'iyi' alternatifi yok!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak