• $9,5425
  • €11,0972
  • 547.565
  • 1455.42
25 Nisan 2015 Cumartesi

Finansçılar sırayla mahkemeye gidiyor!

2007-2008 sürecinde dünyanın, finans kesiminde ve finans kurumlarındaki sorunlar nedeniyle dev bir krize düştüğünü her kişi biliyor. Kriz yaşanmaya başladığından bu yana yedi yılı aşan bir zaman geçmiş olmasına rağmen de, hâlâ sorun yaşanmaya devam edildiğini de her kişi biliyor. Ancak kamu kurumları birçok ülkede finans kurumlarının tepesine bindiler ve ceza yağdırdılar.
Örneğin Barclays adlı büyük banka libor faizini manipüle ettiği için ilk ceza gören kurum olmuştu. Ancak Barclays‘in ödediği cezanın 6 misli kadar, yani toplam 2.5 milyar dolar ceza da bu hafta Deutsche Bank’a verildi.
Deutsche Bank dünyanın en büyük bankalarından biridir. Ancak banka ABD ve İngiltere’de yetkililer tarafından gündeme getirilen kabaca toplam 2.5 milyar dolarlık yani rekor düzeyde cezayı ödemeyi kabul etmek zorunda kaldı. Çünkü bu banka da, Barclays gibi, dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılan ve libor denen, toplam 350 trilyon dolarlık borcun bankalar arası standart temel faizi olan “ Libor” faizini şikelediğini kabul etmeye mecbur kaldı.

40 milyon dolar kazandı
Deutsche Bank İngiltere yetkililerine 227 milyon pound ödemiş bulunuyor. ABD Adalet Bakanlığı’na ise 775 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. 800 milyon dolar ABD Futures Trading Komisyonu’na ödeme durumuna geldi. Ve 600 milyon dolar da New York Finansal Hizmetler Kurumu’na ödüyor.
Bankanın yetkilileri Financial Times’ın haberine göre “Bu sorun konusunda pişmanlık yaşıyoruz, cezayı ödeyip sorunu kapatmanın da önemli olduğunu düşünüyoruz!” dedi. Hatırlanırsa Deutsche Bank Türkiye krize girdiği zaman ilk kaçan finansal kurumlardan biri olur ve bol kepçe de nasihat verirdi.
Bu hafta aslında çok ilginç bir finans manipülasyoncusu birey de İngiltere’de cezalandırılmak üzere mahkemeye çıktı.
36 yaşındaki, İngiliz vatandaşı, Brunei Üniversitesi mezunu, ailesi ile beraber yaşayan, Asya kökenli Navinder Sarao Singh adlı futures trader kişi 2010 yılında İngiltere’den internet vasıtasıyla oynayarak, 6 Mayıs günü ABD’nin “Dow Jones Industrial” endeksinin dev ölçüde, tam 1000 puan düşmesine neden olmuştu. Tabii tek cambaz değildi ama piyasayı sallayan ve bu yaklaşımla zaman içinde 40 milyon dolar kadar kazanç sağlayan kişi bu delikanlı idi. Bu delikanlı ne yapmıştı. Borsa endeksinin yükselmesi için çok yüksek montanlı sahte satın alma siparişleri yapıp, tam borsa yükselmeye başlarken satın alma taleplerini geri çekip, kısa saniyeler içinde yüksek montajlı tersi yatırım yaparak, düşüş gelince dev kazançlar sağlanıyordu. Bu metodun adı sektörde “spoofing” deniyor ve aslında bilinen bir metot.

Piyasaların sütünü sağıyor!
Komik bir şekilde Singh işlem yapmak için Karaib’lerde Nevis adasında resmi İngilizce adı “Nav Sarao Milking the Markets” adlı bir şirket kurmuş ve borsa manipülasyonunu bu şirket üzerinden yapıyordu. “Nav” adını kısaltması ve şirket adının tercümesi ise “Nav piyasaların sütünü sağıyor” şeklinde tercüme edilebilir. Yani küstahlık da aşırı boyutta! Uzun zaman takip edilen Singh geçtiğimiz günlerde tevkif edildi. Sonra da bir sonraki mahkeme için ailesi tarafından ödenen 7.5 milyon dolar kefaletle ve İngiltere’den çıkmamak şartıyla serbest kaldı, pasaportu da elinden alındı. Mahkemede, ABD de özel bir avukat tarafından temsil ediliyor. Cin çocuk büyük olasılıkla kazandığı tüm paraları geri ödeyecek ve uzun zaman da hapis yatacak diye düşünülüyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu