• $17,2911
  • €17,669
  • 969.318
  • 2415.74
1 Mayıs 2018 Salı

Financial Times’ta Mısırlı futbolcu Salah

28 Nisan tarihli Financial Times Gazetesi’nin dördüncü sayfasında, Liverpool’da futbol oynayan ve de becerisi ve aldığı ödüllerle de Mısır’ın medarı iftiharı haline gelen ‘Mohamed Salah’ adlı futbolcunun kocaman bir resmi vardı. Kaldı ki, Kahire’de en şöhretli kafenin duvarları bile şöhretli Mısırlılarla doluydu. Mesela Nobel alanların resimleri vardı ve de ünlü, Mısırlı şöhretli şarkıcı Umm Kulthum gibi müzisyenlerin resimleri. Ama şimdi duvardaki en büyük resim 1992 doğumlu ve 14 yaşında profesyonel futbolcu olan Mısırlı futbolcu Salah’ın güler yüzünü gösteren resimdi. Roma, Basel, Chelsea gibi takımlarda ve de sonunda da bugün Liverpool’da oynayan golcü futbolcu öyle şöhret olmuştu ki, Arap ülkelerinden gelen turistler kuyruğa girip, futbolcunun resmine yapışıp, fotoğraf çektiriyorlardı.

Salah bu sezon İngiliz Premier liginde tam 40 gol atmıştı. Ayrıca takımı Liverpool’un Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale çıkmasını da sağlamıştı

Salah aslında bir köylü çocuğuydu! Nil Deltası’nda büyümüştü, futbol antrenmanı yapabilmek için okulu bırakmıştı, sonra da yurtdışına gidip hayalinin peşinden koşmuş ve de şimdi global şöhret olmuştu.

Mısırlılar ise, futbolcunun başarısıyla iftihar ederek, ülkenin insanlarının bir kere daha birleşmesinin yolunu açmışlardı.

Mohamed Salah önceleri İtalya’da Roma’da oynamış ve sonra da çeşitli kulüplerden geçip İngiltere’ye Liverpool’a gitmişti. Maçlardaki başarılarından sonra sahada dualar eden, hatta namaz bile kılan Salah, eski takımı Roma’ya karşı gol attığı zaman da, gene dua etmekteydi.

M. Salah düzgün ve de pozitif bir hayata bakış açısına sahipti ve de şimdi ülkesinin gençlerine de maddi ve manevi çok destek vermekte.

Onu değerlendirenler, hem dürüst bir kişi, hem de çok mücadeleci diyorlar. Sıfırdan başlamış olması da gençlere önemli örnek olmakta.

Liverpool’daki başarısıyla bugünlerde büyük ödüller alıyor. Yakında İngiltere’de alacağı ‘yılın sporcusu’ ödülleri açıklanacak.

Ama Salah’ın esas hedefi, Mısır Milli Takımı'nda oynayıp, temmuzda Rusya’da oynanacak Dünya Şampiyonası’nda, Mısır ülke rakımını finallere götürmek. Mısır Futbol Milli Takımı yönetimi Salah’a güvenmekte, çünkü Salah ortaya çıkana kadar, yani 30 yıl içinde, Mısır Milli Futbol Takımı uluslararası alanda bir başarı üretememişti. Galiba pek yakında tüm Mısır vatandaşları, bu yaz futbolcu Salah’ı izleyecek!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı