• $15,9487
  • €16,7712
  • 933.591
  • 2393.61
29 Haziran 2013 Cumartesi

FED yanlış yorumlara karşı savaş ilan etti

William Dudley ABD Merkez Bankası’nın, New York şubesinin başkanıdı ve ABD’nin en tecrübeli Merkez Bankacılarından (Fed) biri. ABD Merkez Bankası’nın para politikası New York şubesi tarafından  uygulanır. Açık piyasa işlemleri oradan yönlendirilir. New York şubesi piyasalar için en iyi gözlemlenmesi gereken yerdir. Dudley perşembe günü bir açıklamasında şu sözleri söyledi: “Yatırımcılar Fed’in evvel söylendiğinden önce likiditeyi daraltacağını düşünmekle hata yapıyorlar! Fed ülke ekonomisinin büyümesini desteklemeden vazgeçmedi ve faizlerde bir yükselme şeklinde bir para politikası değişikliği de yok.” 

BİR RET KONUŞMASIYDI

Bu konuşma, Fed’in açıklamaları piyasa tarafından hem Avrupa hem de ABD’de yanlış yorumlanıp, piyasalarda likidite daraltılması geliyor dendikten sonra Merkez’in en yetkili ikinci uzmanı tarafından yapılan önemli bir ret konuşması idi. Diğer taraftan Fed’in yöneticilerinden Guvernör Jerome Powell da gene perşembe günü ve Dudley’den bağımsız olarak yaptığı konuşmada, “Yatırımcılar Fed’in ekonominin durumunun düşünülenden daha iyi olduğu şeklinde değerlendirmesinin para politikası değişeceği ve likidite politikasının sıkılaştırılmasına geçileceği şeklinde değerlendirilmesinin yorum hatası olduğunu kuvvetle” vurguladı. Yani Fed piyasadaki yanlış algıyı değiştirmek istiyor.

MERKEZ GÖZÜKMEDİ

Geçen hafta da Fed’in 19 yüksek düzeyli yöneticilerinden 15 tanesi faizlerin 2015 yılının sonundan evvel yükseltmesinin olasılığının nerede ise sıfır olduğunu açıklamalarına rağmen piyasa ve yatırımcılar Fed’in likiditeyi 2014 yılında sıkılaştırmaya başlayacağını ve faizlerin erkenden yükseleceğini düşünerek derhal faiz açısından pozisyon almış, menkul kıymetleri satarak ve faizleri ve doları yükselterek bono ve hisse senedi piyasalarını önemli boyutta sallamışlardı. Fed açıklamaları neden yanlış anlaşıldı bilinmiyor. Ama global kriz piyasaları o kadar gerdi ki, bazı unsurlar açıklamalara hâlâ direniyor. Buna rağmen hisse senedi piyasalarında toparlanma faizin yükselmesinde duraklama gündeme gelmeye başladı. Her zaman dünyadan daha “sinirli” olan ve dış piyasalardaki değişime derhal reaksiyon veren Türkiye piyasalarında bile borsada yükselme gündeme geldi. Ancak Türkiye’de ekonomiden sorumlu kimseler, bakanlar ve Merkez Bankası Başkanı pek ortada gözükmezken, kamu oyundaki faiz lobisi tartışması ortamında, kanunen bağımsız olan Merkez Bankası’nın gereken faiz politikası adımlarını atamadığı da dikkati çekmekte! Kurdaki hareketliliğin ve faizdeki yükselmenin gerileyeceğini ama reel sektördeki etkilerin (büyüme konusunda) ne olacağının  ancak temmuz ayı verileri ele geçtiğinden sonra açıklığa kavuşacağını düşünüyoruz. 

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister