• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
29 Ocak 2016 Cuma

FED pasif duruyor!

ABD Merkez Bankası FED çarşamba günü yaptığı toplantıda ülke ekonomisinin 2015 yılının son aylarında büyümede zafiyet yaşadığını ve global ekonominin gidişatının zayıflığından da endişe duyduğunu belirtti.

FED iki gün süren toplantısının sonunda yayınladığı açıklamada faizleri olduğu yerde bıraktı ve hiçbir politika değişikliği de yapmadı. Sadece ilerideki aylarda ekonomik gidişat iyileşirse faizleri yavaş yavaş arttırmayı düşünebileceğini de vurguladı.
Ancak FED’in konuşmaları aralık ayından bu yana geleceğe dönük beklentilerinin zayıfladığını açıkça ortaya koyuyordu. Önümüzdeki aylarda geleceğe dönük beklentilerinin değişip değişmemesinin, gelecek olan yeni verilere bağlı olduğunu belirten FED, bazı ekonomik göstergelerin kuvvetli, bazılarının ise zayıf olduğunu gündeme getirdi.
Örneğin istihdam ve iş artışının devam ettiğini, şirket ve tüketicilerin daha da fazla harcama yapmaya başladıklarını ve konut sektörünün de daha kuvvetli bir tempoda geliştiğini vurguladı.
Buna karşılık, ekonominin büyümesinde kuvvetlenme ile zayıflama olasılıklarının eşit durumda olduğu söylemini bıraktı ve de 2015 yılında büyüme temposunun da şu anda aşağıya doğru gidiş riski sergilediğinin altını çizdi.
FED Para Politikası Komitesi’nin global ekonomik ve finansal gelişmeleri çok yakından izlediğini açıklarken işgücü ve enflasyon açısından gelişmeleri de yakından izlemekte olduklarını da vurguladı.
Faiz hadlerinin 0.25 ile 0.50 arasında sabit kalması kararının oy verme hakkı olan 10 üyenin oybirliği ile alındığını vurgulayan Başkan Yellen piyasayı izlemeye devam edileceğini de söyledi.
Piyasada birçok analistin bir sonraki toplantıda faizlerin arttırılabileceği kanısında olduğunu vurgulayan Başkan, ama birçok üyenin de mart ayında değil daha sonraki yaz dönemine kadar faiz arttırılmaması kanısında olduğunu söyledi.
FED global çaptaki zayıflamanın ABD ekonomisi üzerine ne boyutta bir etki yapacağından pek emin gözükmüyor. Bazı analistler de gelişen ülkelerde zayıflık görülmediği tezini gündeme getirirken, diğer bazı analistler ise Çin ve diğer gelişen ülkelerdeki zayıflamanın ABD’yi etkileyeceğini vurgulamaktalar.
FED şu anda sadece doların kıymetlenmesinin ABD ihracatını azalttığının kesin olarak ifade edilebileceğini söylüyor. Diğer taraftan da son dönemde finansal piyasalardaki dalgalanmanın da diğer bir endişe kaynağı olduğu da gündeme getiriliyor. Ama buna rağmen faizlerin 2016 yılında bir puan arttırılması olasılığı olduğundan da bahsediliyor.
Yellen toplantı sonrası yaptığı kısa bir basınla konuşmada “ABD ekonomisi açıkça uzun mesafe aldı ama toparlanma da komple değil!” dedi. ABD ekonomisinde enflasyon arzu edilen yüzde 2 düzeyinden 2007 yılının ortasından bu yana çok daha aşağıda bir düzeyde.
Cuma günü ise siz bu yazıyı okurken de ABD dördüncü çeyreği reel büyüme sayısı yayımlanacak!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler