• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
24 Haziran 2013 Pazartesi

FED için tedirginliğe gerek yok kur riskimiz sanılandan daha az

FED’in tahvil alım programını durdurma sinyalleri verdikten sonra gözler dövize çevrildi... Merkez Bankası’nın döviz pozisyonu rakamlarına göre ise hane halkı ve Merkez Bankası’nın rakamları gayet iyi gözüküyor

Artık anlaşılmasını gerek. Bernanke 85 milyar dolarlık tahvil almayı durdurunca, likidite çekmiş olmaz. Likidite stoğuna ekleme yapmamış olur. 3 trilyon dolardan fazla  likidite stoğu da olduğu gibi ABD bankalarında durur. Hem de tam 1.9 trilyon dolar kadar bilanço nakiti şeklinde.
FED ancak 2014 sonu veya 2015 yılında kamu borç senetlerini geri satarak likiditeyi geri çekmeye başlar. Bu arada ipotek senetlerine dayalı menkul kıymetleri de satmayacak,konut sektörünü hırpalamayacak, sadece kamu borç senetlerini geri satacaktır. Bu durumda faiz yükselmesi ve dolar değer artışı iki yıl kadar sonra  ve yavaş yavaş olur. 
Bugün hem ABDve diğer dış alemde hem de Türkiye’deki FED’in niyeti konusundaki yorum yanlıştır. Yani global çapta piyasa yanlış yoruma dayalı zamansız çok erken ve gereksiz reaksiyon vermiştir. 
Türkiye içindeki siyasi gerilim yurt dışındaki zamansız ve yanlış yorumun tahribatını arttırmış, Türk parası ve ülke borsa ve menkul kıymetleri en çok değer kaybedenlerden olmuştur. 
Siyasi gerilimi devam ettirirsek, yurt dışında FED’in ne yapacağı anlaşıldığı zaman gerçekleşecek faiz düşüşü ve kur gerilemesi, bizim kendi siyasi gerilimimiz nedeni ile devam edebilir. 
Kaldı ki Türkiyeden çıkacak potansiyel yabancı fonlar konusundaki değerlendirmelerimiz de yanlıştır. Hesap yapılırken varlıklar ve borçlar yanyana konulmalıdır. 
Hane halkı ve TCMB ise ne kısa vadede ne de uzun vadede kur riski taşımamaktadır. Tabii bu genel toplam tek tek birim veya kurumlarını durumu hakkında bilgi vermez. Diğer taraftan uzun vadede Finans sektörü riski yoktur. Reel sektör ve Kamu net döviz borçlusudur. 
Kamu kendini uzun vadeli borç yapısı nedeni ile kurtarabilir. Özetle kur riskini büyük çapta reel sektör dediğimiz kesimin taşıdığı açıkça ortada. Tabii bu veriler Mart 2012 verileri. Sorunları 2013 Haziran ayına getirmek için sayıları yuvarlak hesapla yüzde 10 kadar arttırabilirsiniz. 

İki yıl hazırlık yapın!
Paniğe kapılmadan evvel bugünkü yazımın başını ve dünkü yazımı tekrar okuyun. FED iki yıldan evvel likiditeyi azaltıp, faiz yükseltip, doları değerlendirip, dünyayı yavaşlatmaz. Döviz pozisyonu açığı olanların aslında iki yıl kadar zamanı var diye düşünmeleri ve bu süreyi pozisyon küçültmek için kullanma planı yapmaları doğru bir yaklaşım olur.  

Finansın riski kısa vadeli
Merkez Bankamız Ekim 2012 tarihinde Türkiye’nin net döviz pozisyonunu hesaplayan bir inceleme yayınlamıştır. Merkez Bankasında Doruk Küçüksaraç, Özgür Özel ve Sinem Uçarkaya tarafından yapılan bu inceleme aşağıdaki tablodaki sonucu vermiştir. Burada döviz cinsi varlık ve  döviz cinsi yükümlülükler bir yıldan kısa ve bir yıldan uzun şeklinde ikiye ayrılmıştır. Hane halkı, finanas kuruluşları, reel sektör , TCMB ve Kamu (Hazine)  gibi tüm kurum ve kuruluşların durumları özetlenmiştir. Aşağıdaki tablo durumu aktarmaktadır. Tabloda ortaya çıkan gerçek kısa vadede reel sektörün ve finanasal kuruluşların kur riski taşıdığını göstermektedir.

En risksizi hane halkı
Milyar Dolar.........Kısa Vade........Uzun vade........Toplam
Hane halkı.........187.6.........2.1.........189.7
Reel sektör.........- 15.3.........- 105.7.........- 121.0
Finansal kesim.........- 90.4.........90.8.........0.4
TCMB.........27.9.........12.6.........40.5
Kamu.........12.1.........- 86.8.........- 74.7
Toplam.........122.0.........- 87.0.........35.0

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak