• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
27 Mart 2013 Çarşamba

Fatura galiba Ruslara çıkacak!

IMF, AB Komisyonu, AB Merkez Bankası ve Almanya ve ortaklar da teklifi kabul etti!  
Aylardır sorunu görmezlikten gelmek Kıbrıs'ın sorununu büyütmüştü. Bu yaklaşım ve kararsızlık, sorunu salt finansal olmaktan çıkartıp, hem finansal hem de reel sektörde tahribata döndürecek, faturayı büyütecek. Ülke zaten üç yıldır yüzde 2-3 arasında negatif büyüme yani daralma yaşıyor. 2013 yılında yüzde 10, 2014'te de 8 daralma bile olabileceği hesaplanıyor! Zaten Kıbrıs'ın önceki Başkanı ve Kıbrıs'ı Rus cenneti haline getiren Christofias olacakları bildiğinden toz olmuştu. Çünkü bugün faturanın büyüğü kendilerine yüklenecek olan büyük mevduat sahibi Ruslar, özellikle Christofias döneminde, G.Kıbrıs'ı kendilerine düşük vergi ve yüksek faiz yapılı, para aklama ve vergiden kaçma cenneti olarak seçmişlerdi. 

30 BİN EV RUSLARIN 
Bankaların toplam mevduatı 68 milyar euro kadar. 68 milyarın 43 milyar euro kadarı yerel veya yerel gözüken kişi ve şirketlere aitti. 21 milyar euro kadarı da Rusya ve Ukrayna gibi yerlerden geldi. Ruslar ülkede 30 bin kadar konut almıştı. Ülkeye gelen kümülatif 15 milyar euro kadar doğrudan yatırımın 5 milyar eurosu Ruslara aitti. Tabii hangisi yatırımcı veya ticaretçi şirket, hangisi vergi tezgahı bilinmiyor. 
G.Kıbrıs son dönemde Rusya'dan 2.5 milyar euro kredi almıştı. Ayrıca Gazprom, G.Kıbrıs'a "Doğalgaz ve petrol arama ve çıkarma işlerini bize bırakın, biz de size gereken finansmanı verelim!" diyordu. Bu da ABD ve Avrupa'nın hiç hoşuna gitmiyordu. Ruslar ayrıca Suriye'de Esad rejimi çöktüğü zaman kaybedecekleri askeri limanın yerine G.Kıbrıs'ta bir liman sahibi olmak da istiyorlardı.  

VERGİ ORANI DÜŞTÜ 
Bu kaosta G.Kıbrıs'ın en büyük bankası Bank of Cyprus ve ikinci büyük banka Laiki çekilen nakde dayanamaz hale geldi. AB Merkez Bankası'nın verdiği 4-5 milyar euro nakit destek de tükeniyordu. Çözüm olmazsa da AB Merkez Bankası desteği duracaktı. Sorunlarının azdığı günlerde meşhur "Troyka" tarafından G.Kıbrıs'a bir çözüm teklifi yapılmıştı. IMF ve AB yönetiminde 17 milyar euroluk bir banka kurtarma operasyonu yapılacaktı. Bunun 10 milyarını AB verecek, geri kalanı da mevduat sahiplerinden toplanacaktı. Fakat küçük mevduat sahipleri bağırmaya başlayınca ve bankalardan nakit çekilişi de artınca, fatura Ruslara döndü. 
Kabul edilen çözümde 100 bin euro üstündeki mevduatlara yüzde 40 oranını aşamayacak oranda vergi getirecek ve Laiki Bank batık ilan edilerek kısmen kapatılacak, sigortalı mevduatlarının sorumluluğu Bank Of Cyprus'a aktarılacak ve 100 bin euro altındaki mevduat vergi ödemeyecek. Sermaye kaçışı olmaması için de sermaye hareketi kontrolleri getirilecek. Yani fatura çoklukla Ruslara kesilecek! 
Ekonomi salt turizm ve bankacılığa dayandığı için, aynen Yunanistan gibi uzun süre durgunluk ve resesyon sorunu yaşayacak. Bu durum Kuzey Kıbrıs'ı da etkiler.       

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor