• $15,9436
  • €16,7238
  • 932.468
  • 2393.61
11 Haziran 2013 Salı

Eurodan çıkan yok, girecek sayısı artıyor!

Global krizin yarattığı global dalgalanmalar birçok şeyi yerinden oynattı. Daha düne kadar birçok ülke eurodan çıkmanın faydalı olup olmayacağını düşünüyordu ve tartışıyordu. Avrupa 2010 ve 2011 yıllarını euro tek para sistemi çöker mi, çöker ise neler olur endişeleriyle geçirmişti. Ancak bugün euro bölgesine ve euro sistemine girmek isteyen ülke sayısı birden arttı ama bu sefer de hükümetler ile vatandaşların euro konusundaki değerlendirmeleri aynı olmayabiliyor. Vatandaşlar gelecek konusunda hükümetlerden daha çekingen. 

EUROYA HAZIRLAR
Letonya bugünlerde euro bölgesinin 18’inci üyesi olma yolunda. Letonya 2008-2009 arası çöküş yaşadıktan sonra inanılmaz bir değişim yaşadı. 2009’da reel daralması nerede ise yüzde 20 idi. Bugün çok farklı bir Letonya var. İyice kemer sıkma ve kurtarma operasyonu yaşayan Letonya’nın bütçe açığı/GSYİH oranı yüzde 10 civarından yüzde 1.2 düzeyine indi. Diğer taraftan da kamu borcu /GSYİH sayısını da yarıya düşürüldü: Bugün yüzde 40.5 civarında bir kamu borçluluk oranı var. Bu veriler euro bölgesi ortalamalarının yarısı kadar! Ülkede işsizlik oranları da düşmekte. 2013 yılında tahminlere göre Letonya Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olacak! Letonya’da enflasyon yüzde 1.3 civarında. Son on yılda Letonya’nın enflasyonu en düşük yüzde 1.2 ila yüzde 15.3 arasında dalgalanmıştı. 
Geçmişte euroya girme teşebbüsündeki ülkelerin en büyük sorunu euroyu kendi paralarının yerine koydukları zaman yaşanacak sorunlardı, ülkeler euroya geçmeden evvel kendi ülke paralarını devalüe ediyorlardı. Bu da enflasyonu artırıyordu. Letonya bu risk de yok. Letonya euroya geçiş konusunda da önemli ölçüde hazırlık yapmış durumda. Parasını euroya endeksledi. 

AVRUPAYI ÖNEMSEMİYOR
Letonya ilginçtir Avrupa’ya ihracatı fazla olan bir ülke değil. Yani Avrupa’nın büyüyememesine karşı fazla hassasiyeti olmayan bir ülke. Avrupa Merkez Bankası ise Letonya konusunda bazı endişeler yaşamakta. Çünkü aynen Güney Kıbrıs gibi Letonya’nın banka sisteminde bolca yabancı mevduatı var. Tabii acaba burada da para aklama olgusu mu yaşanıyor sorusu da sık sık gündeme gelmekte. Letonya banka sorunlarını da aslında 2008 yılında yaşamış, ülkenin ikinci en büyük bankası olan “Parex Banka” adlı kurum devletleştirilmek zorunda kalmıştı. AB Ekonomi Komisyoneri Ollie Rehn “Letonya’nın ne banka büyüklüğü ne de yabancı mevduatı payı yüksek değil!” şeklinde bir değerlendirme yapmakta. Bankacılık sektörü GSYİH’nın yüzde 40 kadarı ve mevduatların da ancak yarısı yabancı. Letonya Merkez Bankası da gerektiği şekilde hukuken ve uygulamada bağımsız olarak değerlendiriliyor. Letonya’nın ekonomik olarak sıkı bağları bulunan iki komşusundan Estonya 2011 yılında euro bölgesine girmişti. Diğer komşusu Litvanya ise 2015 yılında girmeyi planlıyor. 
Ancak Letonya’da yapılan kamuoyu anketleri ülke sakinlerinin ancak üçte birinin euroya girmeye taraftar olduğunu gösteriyor. Ama buna rağmen Başbakan Valdis Dombrovskis ülkeyi euroya geçirmekte son derece kararlı. Avrupa Komisyonu’ndan gelen raporlar ve değerlendirmeler Letonya’nın 1 Ocak 2013 tarihinde euro sistemine girmesine kesin gözüyle bakılmasını sağladı. Hırvatistan da bir iki ay içinde Avrupa Birliği’ne üye olacak ve mümkün olan en kısa zamanda da euro tek para sistemine üye olmak arzusunda!

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister