• $13,4927
  • €15,2881
  • 796.511
  • 2011.16
14 Şubat 2013 Perşembe

Euro Bölgesi'nin kur sorunları?


Ancak şu andaki en büyük çekişme de rekabet gücü artması gereken ve dünyanın en zordaki bölgesi olan Euro Bölgesi'nde, Almanya ile Fransa arasında euronun değeri ne olmalı konusunda gerçekleşmekte. Almanya'nın euronun değerinden şikayeti pek yok, Fransa ise euronun değer kaybetmesi gerektiği konusunda bastırıp duruyor. Fransa aslında İspanya, İtalya veya Yunanistan gibi ülkeler adına da konuşmuş bulunuyor.
Morgan Stanley araştırmacıları bu haftaki 1.33 euro dolar başına kurunu esas almışlar ve 'ülkeler kendi başlarına olsa euronun denge kuru ne olmalı?'  sorusuna cevap aramışlar.
Almanya, İrlanda ve Avusturya paraları aşırı değerli olmayan yani değeri düşük olan ülkeler. Almanya verileri euro-dolar kurunun 1.53 dolar euro başına olmasının  denge kuru demek olacağını hesaplamışlar. Euro Almanya verilerine göre yüzde 13.5 düşük değerli.
Benzer durumdaki İrlanda için denge kurunun 1.41 dolar ve Avusturya için de  1.35 dolar olması gerekirdi sonucuna varılmış.
Ancak aşağıdaki diğer ülke paraları ise aşırı değerli bulunmuş. Çok şikayetçi Fransa verilerine göre denge kurunun 1.23 dolar euro başına durumuna gelmesi, yani doların değerlenmesi, euronun değer kaybetmesi gerekiyor. Fransa yüzde 7.8 aşırı değerli durumda.
Finlandiya için denge kuru 1.28 dolar, Portekiz için 1.24 dolar, Hollanda için 1.22 dolar, Belçika ve İtalya için benzer şekilde 1.19 dolar, Yunanistan için ise 1.07 dolar denge kuru sayılmak durumunda imiş. Bu gruptaki ülkeler için euronun aşırı değerli olması büyük sorun demek!
Tabii euronun aşırı değerli durumda olduğu ülkelerde, örneğin Fransa, İspanya, Yunanistan'da durum iç devalüasyon yapılarak düzeltilmek zorunda.
Tabii euronun aşırı değerlenmesi euro tek para sisteminin parçalanması ve hatta tamamen dağılması riskinin çok azalmasından ve Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi ülkeleri piyasalardan baskı gördüğü anda bölge ülkeleri ve bankaları için destek sağlayacağını beyan etmesinin sağladığı güvenden kaynaklanıyor. Ama eronun göbeğinden çatlaması riski azaldıkça da bu iyileşme Euro ülkelerine fatura çıkartıyor.
Diğer ülkelerden ABD, İngiltere Japonya'nın agresif şekilde parasal genişleme yaratıyor olması ve yaratmaya da devam edeceklerini açıklamaları da Euro Bölgesi'ni zor duruma sokuyor.
Societe General araştırmacıları da Euro Bölgesi'nde artma trendine giren faiz hadlerinin de Draghi'nin basın toplantısından bu yana örneğin iki yıllık euro faizlerini yüzde 0.25 artırdığını düşünüyorlar. Faiz artışı paranın değerlenmesini artırma yönünde etki yapmakta.
Avrupa Merkez Bankası ise euro dolar kurunun kabaca denge noktasında olduğu tezini gündeme getiriyor. Banka tersi kanaatta olsa idi, aşırı değerlenme olduğunu düşünse idi, Euro Bölgesi'nde de parasal genişlemeye devam etmek gerekirdi. Halbuki euronun son beş yıldaki ortalama değeri 1.37 olmuş ve bu da Başkan Draghi'nin neden aşırı değerlenme konusunda telaşlanmadığını ve alarm vermediğini ortaya koyuyor. Piyasada düşünülen ve galiba olacak olan da, kısa vadede euronun hafifçe değerli kalmaya devam etmesi ve ABD ekonomisi kuvvetlendikçe de, yıl sonuna doğru değer kaybetmeye başlaması!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı