• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
8 Ocak 2015 Perşembe

Euro Bölgesi’nde büyüme pek artamadı!

Yeni ilan edilen son verilere göre Euro Bölgesi 2014 yılının oldukça zayıf bir ekonomik performans ile bitirmiş. Satın alma yöneticileri ile yapılan anketler bunu gösteriyor.
Veri şirketi Markit her ay 5000 adet imalatçı sanayici ve hizmet sektörü mensubu ile yapılan anket ve görüşmelerin sonuçlarını yayınlar. Eldeki verilere göre özel sektör Aralık ayının başında yapılan anketlere göre daha da zayıf bir faaliyet temposunda görülmüş ve bunun sonucu olarak da şirketler ürün fiyatlarını kısma girişimine başlamış. Zayıf büyüme ile düşük enflasyon bir araya geldiği zaman Avrupa Merkez Bankası ek bir şeyler yapması için baskı görmeye başlar. Bugünlerde de bono ve tahvil alma programının detaylarının açıklanması talebi ortalıkta yaygın şekilde mevcut.
Bu yıl işler tersine döner mi?
Markit‘in açıklamalarına göre satın alma yöneticileri endeksi Euro Bölgesi ekonomilerindeki imalat ve hizmet sektörü faaliyetlerinin endeksi olarak imalatçı ve hizmet sektörü firmalarının kasım ayındaki faaliyetlerini 51.1 değerinden yükselerek aralık ayında 51.4 değerine yükselmiş olarak tespit etmiş. Bu değer daha önceki 51.7 düzeyindeki tahminden daha düşük bir sonuç. Hatırlanırsa bu endekste 50 üzerindeki bir değer büyüme, 50 altındaki bir değer ise daralma demek.
Diğer taraftan da 2014 yılının son üç ayının birleşik endeks değerlerine bakıldığında, bu PMI değerleri 2013 yılı son üç ayından bu yana en düşük değerler ve daralma anlamına gelmekte. Euro Bölgesi’nde 2014 yılının sonuna bakıldığında resesyonun çok küçük bir marj ile gerçekleşmediğini görülüyor. Ama bu resesyondan kurtuluş da, 2015 yılında işlerin tersine dönüp büyümeye başlanacağı anlamına da hiç gelmiyor.
Euro Bölgesi ekonomisi aslında üçüncü çeyrekte hafifçe hızlanmıştı ve çeyrekten çeyreğe yüzde 0.2 büyümüştü. Bir evvelki çeyreğin büyümesi de yüzde 0.1 idi zaten. Bu durumda da 2014 yılının son çeyreğinde büyüme de sadece yüzde 0.1 olmuştu.
Euro Bölgesi genelinden ayrılıp tek tek ülkelere bakılırsa, büyüme Almanya ve İspanya’da artmış ama Fransa ve İtalya’da azalmıştı. Avrupa Merkez Bankası bu durumda uyguladığı politikaları bir kere daha elden geçirecek ve 2015 başında enflasyonu hedef olan yüzde 2’nin biraz altı bir değere yükseltmek için neler yapması gerektiğine karar verecek. Bankanın yönetim kurulu Ocak 22 tarihinde toplanıyor ve şirketler ABD ve İngiltere’de uygulandığı türden bir kamu bonoları satın alma programı uygulanmasının detaylarının planının açıklanmasını istiyorlar.
Harcamaları kısmamalılar
Düşen enerji fiyatları ve değer kaybeden euro ekonomik büyümenin artabileceği yönünde ümit vermekte. Çünkü insanlar enerji maliyetleri düştükçe daha fazla tüketim yapabilecek duruma gelecekler. Euro değerinin düşmesi de ihracatın artmasına yol açacak. Ama bu analizin gerçek olması için tüketicilerin fiyatların ilerde daha çok düşeceği hesabı yaparak harcamayı kısma girişimi yapmamalarını gerektiriyor.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?