• $18,0906
  • €18,4835
  • 1029.87
  • 2985.24
15 Şubat 2015 Pazar

Euro Bölgesi ve Almanya’dan olumlu haberler!

Gazetede yazdığım yazıları ve piyasada yaptığım konuşmaları izleyenler bilirler ki, son bir iki ayda Almanya’da gelecek beklentilerinin negatiften pozitife döndüğünü Almanya’nın iki önemli araştırma kuruluşu olan ZEW ve Ifo’nun endekslerine dayanarak vurgulamıştım. Almanya’da iş çevresinde morallerin düzelmesi önemli idi. Çünkü Almanya Avrupa’nın en büyük ekonomisi idi ve Yunanistan ve Ukrayna’daki gelişmelerin getirdiği kötümserliği yenmek için önce Almanya’nın ve de eşanlı olarak Fransa, İtalya ve Hollanda gibi diğer büyük Avrupa ülkelerinin kıpırdanması gerekli idi.

Nitekim cuma günü yayımlanan bir resmi rapor Avrupa’da toparlanmanın başladığını ve hatta hızlanan ekonomik büyümenin de her şeye rağmen yolda olduğunun da müjdesini veriyordu.
Eurostat raporu 19 ülkeli euro bölgesinin toplamının büyümesinin 2014 yılının son üç ayında tahminlerin az da olsa üstünde yüzde 0.3 pozitif büyüme sergilediğini gösteriyordu. Bu yıllığa çevrildiğinde yüzde 1.4 büyüme demektir.
Tabii bu ABD’nin ayni dönemde sağladığı yüzde 2.6 büyümeden daha küçük ama ABD toparlanmaya Avrupa’dan önce başlamıştı. Verilerin tüm detayı iki hafta sonra yayımlanacak. Ama bu veriler petrol fiyatlarının düşüşünün etkilerinin artık gerçek verilere girmeye başladığını da gösteriyor.

Dünya üretiminin yüzde 17'si

Almanya’da son çeyrek büyümesi ise yüzde 0.7 veya yıllığa çevrilirse de yüzde 2.8 oranına gelmişti. İspanya’nın büyümesi de Almanya’nınki kadar olmuştu. İtalya durgunluğa devam ediyordu ama Fransa en azından yüzde 0.1 çeyreklik büyüme yaşamıştı. Yunanistan, Kıbrıs ve Finlandiya ise negatif büyüme yaşıyorlardı.
Yunanistan da üç çeyrek az da olsa pozitif büyüdükten sonra dördüncü çeyrekte yüzde eksi 0.2 daralıyordu ama üretiminin yüzde 28 azaldığı bir dönemde yıllık 2014 büyümesinin, altı yıldır ilk defa pozitif olarak gerçekleşmesi ve pozitif yüzde 0.8 olması da önemli.
Bu son veriler derhal finansal piyasaları etkiledi ve Frankfurt’taki Dax endeksi ilk defa 11. 000 değerinin üstüne fırladı. Euro son zamanlarda olduğu gibi dolar karşısında değer kaybetmedi ve olduğu yerde 1.14 değerinde durdu.
Bazı ekonomistler bir başka rapora da dikkati çektiler. Euro bölgesinde Aralık 2014 ayında perakende satışlar bir yıl evveline göre oldukça güçlü bir şekilde yüzde 2.8 artmıştı. BU da en çok Almanya ve İspanya’nın etkisi ile gerçekleşmişti. Hatta bazı ekonomistler 2015 gerçekleşmesinin tahminlerden çok daha fazla olması potansiyelini gördüklerini söylüyorlardı. Bu veriler Yunanistan ile bu hafta anlaşma çıkmamasına ve durumun pazartesi günü yapılacak son görüşmede belli olacak olmasına rağmen, Atina’da da piyasaları iyimserliğe döndürüvermişti.
Alman ekonomisinin toparlanmasının euro bölgesind ki iç talebi artıracağı, euronun değer kaybının ise ihracatı arttıracağı ve Avrupa Merkez Bankası’nın par politikasında atılım yapma kararı alması ise büyümenin hızlanmasına yardım edecek unsurlar. Ama euro bölgesinde işsizliğin yüzde 11 civarında devam ettiğini ve enflasyon baskısının da olmadığını da düşünmek gerekiyor.
Euro bölgesi şu anda dünya toplam üretiminin yüzde 17 kadarını gerçekleştiriyor.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

İngiliz casusun kamerasından Türkiye! Yıllar sonra ortaya çıktı

Uzay meraklısı çocuklar yeniden Türkiye'de buluştu

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak