• $9,5427
  • €11,0694
  • 552.784
  • 1518.69
16 Ağustos 2015 Pazar

Euro bölgesi ekonomisi tekledi!

Cuma günü ilan edilen Euro Bölgesi 2015 yılı ikinci çeyrek büyüme sayısı tahminlerin altında geldi. Ancak aslında kimsenin bu Yunanistan nedeni ile gerçekleşti gibi bir değerlendirme yapmaması gerek. Çünkü tüm sorunlara rağmen Yunanistan 2015 yılı ikinci çeyreğinde oldukça iyi bir büyüme oranı gerçekleştirmişti. Hatta özetle vurgularsak, Yunanistan euro bölgesinin bütününün iki misli bir hızla büyümüştü.

Euro Bölgesi'nin 19 ülkesi 2015 yılı ikinci çeyreğinde bir arada ve yıllıklaştırılmış sayılarla sadece yüzde 1.3 büyüdüler. Halbuki bir evvelki çeyrekte Euro Bölgesi ekonomileri yıllıklaştırılmış olarak yüzde 1.5, yani daha fazla büyümüşlerdi.
Yunanistan ise 2015 yılının ilk çeyreğinde yıllıklaştırılmış olarak sadece yüzde 0.1 büyüdükten sonra, 2015 yılının ikinci çeyreğinde yıllıklaştırılmış olarak yüzde 3.1 büyüme sergilemişti.
Tabii Yunanistan’in büyümesinin devamlı olup olmayacağı önemli ve henüz belli değil. Çünkü Yunan vatandaşları bankalardan paralarını çekip panik halinde beyaz eşya, alet ve makine ve araba satın alarak alarak, paralarını acilen dayanıklı mallara çevirerek harcamışlardı. Turizm mevsiminin gelmiş olması da Yunanaistan’da büyümenin artmış olmasının önemli bir nedeni idi. Turistlerin harcamaları açısından yabancıların banka kartı ve kredi kartlarını kullanmalarına engel de ne tavernalarda ne de plajlarda pek gerçekleşmemişti.
Daha gerçekçi bir görüş de Euro Bölgesinde büyüme sorununun esasında yavaş büyümenin İtalya ve Fransa gibi büyük ekonomilerden kaynaklandığı gerçeği. Hatta ikinci çeyrekteki büyümesi makul düzeyde olmasına rağmen Almanya bile önümüzdeki dönemde sallanıyor olabilir diye düşünmek de gerek. Çünkü Avrupa’nın en büyük ekonomisi ihracata aşırı doz dayalı ve hem Avrupa genelinde yavaş büyüme sorunu hem de son günlerde ortlığa dökülen ve Çin’in yavaşlaması nedeni ile ortaya çıkacak ihracat zayıflığı Avrupa’nın büyümesini düşürebilir. Çünkü Alman sanayi sektörü Çin’e bol miktarda araba ve makina satmakta idi.
Ancak Cuma günü ilan edilen veriler euro bölgesinde ekonominin 2009 yılının ilk çeyreğindeki güçlü çöküşten hala tam kurtulamamış olduğunu gösteriyor. Euro Bölgesi'nin toplam işsizlik oranı hala yüzde 11 değerinin biraz üstünde.
Euro bölgesi, iki önemli veride yani büyüme ve istihdamda ABD ekonomisi ile karşılaştırıldığı zaman, yüzde 2.3 ile büyüyen ve işsizlik oranının da yüzde 5.3 düzeyine düştüğü ABD’nin toparlanma açısından çok daha ilerde olduğu açıkça ortada. Ama göreli olarak çok küçük olan Yunanistan’ın bu geride kalmada çok önemli bir rolü olduğunu söylemek de pek mümkün değil.
Avrupa Merkez Bankası yöneticileri de tüm finanasal destek ve sermaye aktarımı girişimlerine rağmen Euro Bölgesinin Yunanaistan’dan çok sınırlı etkilendiğini vurgulamaktalar.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

En güzel, kısa, uzun, anlamlı, resimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları burada!

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da ezan okudu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor