• $15,8955
  • €16,8288
  • 941.832
  • 2379.58
6 Temmuz 2011 Çarşamba

Enflasyonda ibre yukarı doğru, yılsonu TÜFE %7-8 aralığında olacak

Enflasyon düştü... Fakat enerji, alkollü içkiler ve tütün, gıda ve altın hariç enflasyonda yükseliş var. Eylül ayından itibaren kademeli yükselişler gelecek
Haziran ayındaki düşüş sürpriz olmamalı. Üç ay öncesine göre enflasyon hala iki puan daha yüksek. Enflasyonda haziran ayında görülen düzeltme neredeyse tamamen gıda fiyatlarındaki oynamalardan kaynaklandı. Enflasyon endeksinde en fazla ağırlığa sahip olan gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar haziranra ortalama yüzde 6.4 düştü. Yıllık bazda da mayıs sonunda yüzde 12.6 olan fiyat artış oranı haziran ayında yüzde 8.1'e geriledi. Bu düşüş de yıllık enflasyonu 1.2 puan geri çekti. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere gıda ve alkolsüz içecekler grubunun enflasyona katkısı mayıs ayında 3.4 puanken bu rakam haziran ayında 2.2 puana geriledi. Merkez Bankası'nın yakından takip ettiği çekirdek enflasyon göstergelerinde de gıda fiyatlarından kaynaklanan düşüş net olarak görülebiliyor. Genel tüketici fiyatları enflasyonu mayıs ayından haziran ayına yüzde 7.2'den yüzde 6.2'ye düşerken, mevsimlik ürünlerin hariç tutulduğu A gösterge endeksinde mayıs ayında yüzde 5.5 olan yıllık artış oranı haziran ayında yüzde 5.9'a yükselmiş.

Hedefin iki puan üzerine çıkar
AŞAĞIDAKİ tablonun son satırında yer alan I göstergesinde, enerji, alkollü içkiler ve tütün ürünleri, gıda grubu ürünleri ve altın hariç enflasyondaki seyir yer alıyor. Dikkat edilirse bu gösterge endeksinde enflasyonu geçici olarak etkileyen bütün ürünler hariç tutulmuş durumda. Dolayısıyla bu gösterge enflasyondaki ana eğilimi göstermesi açısından önemli ipuçları barındırıyor. Bu göstergede, geçen yılın sonunda yüzde 3 olan çekirdek enflasyon, istikrarlı bir şekilde yükselerek haziran ayında yüzde 5.3 seviyesine yükseldi. Bu yükseliş de enflasyonda önümüzdeki aylarda ibrenin yukarı yönlü olacağına işaret ediyor. Aynı zamanda, üretici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 10.2 seviyesinde olması yukarıdaki görüşümüzü destekliyor. Enflasyonda yaz aylarında gıda fiyatlarına bağlı düşüşler görülse de eylül ayından itibaren kademeli yükselişlerin sürpriz olmayacağını düşünüyoruz. Yıl sonunda da yüzde 7-8 aralığında, yani hedefin yaklaşık iki puan üzerinde bir enflasyon oranı sürpriz olmayacak.

Moody's'den BDDK'ya tam not
ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, BDDK kararlarını övdü. Moody's'in 'Haftalık Kredi Görünümü'' Raporunda yer alan analizde, BDDK'nın 20 Haziran'da karşılıksız tüketici kredileri için bankaların ayırması gereken karşılık oranlarının artırılmasına yönelik bir karar aldığı hatırlatılarak, BDDK'nın kararının olumlu olarak değerlendirildiği görüşüne yer verildi. Analizde, önlemin, hanehalkının artan kredi borçlanmasını kontrol altına almaya ve uzun vadeli karşılıksız tüketici kredilerine yönelik artan kredi riskine karşı olduğu kaydedildi. Moody's, BDDK'nın aldığı kararı, kredi büyümesini azaltmak için Türk yetkililerce alınan engelleyici bir önlem olarak değerlendirdi.
"tablo.20110706003554.jpg"

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister