• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
5 Şubat 2014 Çarşamba

Enflasyona bak, Merkez faizi neden yükseltti anla

TÜKETİCİ fiyatları enflasyonu ocak ayında döviz kurlarının da etkisiyle beklentileri aştı. Tüketici fiyatları ortalama yüzde 1.72 oranında artarken beklentiler bu oranın yüzde 1.5 civarında olması yönündeydi. Aylık fiyat artışlarının yüksek olması yıllık enflasyon oranını da yüzde 7.5 seviyesine çıkardı.

AYLIK BAZDA YüZDE 5.2 iLE REKOR KIRILDI
Ocak ayı fiyat gelişmelerinin detaylarına baktığımız zaman, akla son iki ayda Türk lirasının yaşadığı değer kaybının enflasyon üzerinde etkileri geliyor. Döviz kurundaki oynamaların fiyat hareketlerine daha çabuk yansıdığı gıda, ulaştırma gibi kalemlerde belirgin bir şekilde görebiliyoruz. TÜFE endeksinde en yüksek paya sahip olan gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar ortalama yüzde 5.2 artmış. Aylık bazda bu bir rekor.

ŞUBATTA DA BENZER HAREKET VARDI
Bundan önce 2008’in Şubat ayında gıda fiyatlarında buna benzer bir artış gerçekleşmiş, yıl sonunda enflasyon da hedefin iki katına çıkarak yüzde 10.1 olmuştu. Son on iki aylık gelişmelere baktığımızda gıda fiyatlarının yüzde 10.9 oranında arttığını görüyoruz. Bu da yıllık enflasyona 2.7 puanlık katkı yapmış.

HANGİSİ NE KADAR KATKI YAPTI?
Tabloda gıda fiyatlarına ek olarak ulaştırma fiyatlarında da döviz kurundaki gelişmeler sonucunda enflasyona katkının arttığını görüyoruz. Ulaştırma grubu fiyatları aylık bazda yüzde 2.5 oranında artmış. Bu oran da 2010’un Ocak ayından bu yana görülen en yüksek aylık artış. Bu grupta yıllık fiyat artış oranı Ocak ayı itibarıyla yüzde 12’ye ulaşmış ve enflasyona katkısı da 1.9 puan olmuş.

GIDA VE ULAŞTIRMA HEDEFİ TUTTURDU
Yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 5 ve sadece gıda ve ulaştırma gruplarının Ocak ayı itibarıyla enflasyona katkısı toplamda 4.6 puan yapıyor. Bu da enflasyon açısından olumsuz bir tablo.

KUR DEVREYE GİRMEDİ
ÖNÜMÜZDEKİ dönemde, döviz kurlarındaki yükselişin dolaylı etkilerinin de devreye girmesiyle enflasyonda daha hızlı yükseliş görebiliriz. Çünkü hem çekirdek enflasyon rakamları, hem de üretici fiyatları enflasyonu yükselişte. Özellikle üretici fiyatlarında aylık yüzde 3.3 oranındaki artış ve yıllık enflasyonun yüzde 10.7’ye çıkması TÜFE açısından kötü haber.

ÇEKİRDEK DE YÜKSELİYOR
MERKEZ Bankası tarafından yakından takip edilen ve enflasyon gidişatı açısından öncü gösterge durumundaki çekirdek enflasyon oranlarındaki artış da (H ve I endeksleri) yüzde 7.7 ve 7.6’ya çıkarak enflasyonun üzerine çıkmış durumda. Enflasyondaki bu yükseliş trendi göz önüne alındığında Merkez Bankası’nın son faiz yükseltme kararı daha iyi anlaşılıyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı