• $7,4788
  • €9,073
  • 442.095
  • 1565.01
06 Temmuz 2012 Cuma

Enflasyon yükseldi görünüm olumlu!

Geçen ay üç puana yakın düşüş gösteren yıllık enflasyon oranı, haziran ayında aylık fiyat artış oranlarının negatif olmasına rağmen 0.6 puan yükseldi ve 9'a dayandı.Yaz aylarında fiyatlar düşer,yıllık enflasyondaki artış da geçen yılın Haziran ayında fiyatların aylık yüzde 1.4, yani bu yılkinden daha hızlı bir şekilde düşmesinden .Yüzde 0.9'luk düşüş ve yıllık enflasyon oranının yüzde 9'un altında kalması olumlu bir durum.
Haziran TÜFE verilerinin detaylarına baktığımızda aylık bazda gıda, giyim ve ulaştırma grubu fiyatlarındaki düşüşlerin etkili olduğunu görüyoruz. Bu üç harcama grubu enflasyon endeksinin yüzde 50'sini oluşturuyor. Her ay enflasyon verileri açıklanınca güncellediğimiz enflasyona katkı tablosunda ana harcama gruplarının yıllık enflasyona katkısı yer alıyor. Tabloda özellikle gıda ve ulaştırma gruplarının enflasyona katkısında önemli değişiklik olduğu görülüyor.

"tablo1.20120705234919.jpg"

Yıllık bazda ise gıda fiyatlarındaki ortalama düşüşün geçen yılın Haziran ayına göre daha zayıf olması bu grubun enflasyona katkısını 1.1 puandan 1.9'a yükseltti. Ama geçmişe göre bu çok da olumsuz bir tablo değil.
Diğer yandan küresel petrol fiyatlarında görülen düşüş hem dış ticaret rakamlarını hem de enflasyon oranlarını olumlu etkiliyor. Geçen yılın bu döneminde varil başına 100 dolar civarında seyreden petrol fiyatları son dönemde 85 dolar civarında dalgalanıyor. IMF'nin hesapladığı küresel enerji fiyatları endeksine göre de yıllık yüzde 3 civarında düşüş söz konusu. Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle ulaştırma grubunun enflasyona katkısı haziran ayında 0.3 puan düşmüş. Aynı zamanda yakıt fiyatı da dahil edildiğinden konut grubunun enflasyona katkısında küçük bir azalma söz var.
Enflasyonda sevindirici olan asıl gelişme çekirdek enflasyon göstergelerinde görülen düşüş trendinin Haziran ayında da devam etmiş olması. Merkez Bankası tarafından dikkatle takip edilen Özel Kapsamlı TÜFE Göstergelerinden H ve I endekslerindeki yılllık artış oranı sırasıyla yüzde 8.2'den  8.1'e ve 7.7'den 7.4'e düştü. Ocak ayında bu oranlar yüzde 8.8 ve 8.4 seviyelerinde idi. Bu iki endekste altı aydır görülen düşüş trendi aşağıdaki grafikte net olarak görülebiliyor.

"tablo.20120705234932.jpg"

Çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşü destekleyen diğer bir gelişme de üretici fiyatlarındaki görülen olumlu seyir. ÜFE'de yıllık artış oranı 1.6 puan azalarak yüzde 6.4 oranına geriledi. Bu da enflasyondaki ana eğilimin önümüzdeki aylarda aşağı yönlü olacağına işaret ediyor.
Geçen yılın temmuz ayında aylık enflasyon oranı eksi yüzde 0.4 olarak gerçekleşmişti. Önümüzdeki ay açıklanacak olan Temmuz ayı TÜFE verilerinde yüzde 0.4'ün üzerinde düşüş gerçekleşmesi durumunda yıllık enflasyon yeniden düşüşe geçecek.

<p>Trump Destekçileri Kongre Binası’nı bastı hayatını  kaybedenler ve gözaltına alınanlar oldu

ABD'de devir teslim töreni nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşıldı

Mandaların eksi 10 derecede yemek arayışı