• $7,5296
  • €9,0211
  • 409.585
  • 1538.04
05 Ocak 2012 Perşembe

Enflasyon yılı çift hanede kapattı!

Aralık ayında tüketici fiyatları ortalama yüzde 0.6 arttı. 2010'un son ayında bu oran eksi yüzde 0.3 olarak gerçekleşmişti. Bunun sonucunda da yıllık enflasyon yaklaşık bir puan artarak yüzde 10.4 seviyesine ulaştı. Bu da, yıl sonu oranlar bazında son sekiz yılın en yüksek enflasyon oranına işaret ediyor.
Hatırlanırsa enflasyon 2010 yılını yüzde 6.4 seviyesinde kapatmış bu da 2010 hedefinin 0.1 puan altındaydı. 2011 yılında ise ilk aylarda hızlı bir düşüşle  yüzde 4'e kadar inmişti. Bu seviyeler son kırk yılın en düşük yıllık enflasyon oranları idi. Ancak yılın ikinci çeyreğinden sonra enflasyon oranları döviz kurlarındaki dalgalanmanın da etkisiyle yükselerek eylül sonunda yüzde 6.2 seviyesine ulaştı. Enflasyondaki asıl yükseliş ise son çeyrekte gerçekleşti ve son üç ayda 4.2 puan artışla yılı yüzde 10.4 oranında kapattı. Enflasyon hedefi ise yüzde 5.5 ti.
Aşağıdaki tabloda harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkılar ve enflasyondaki yükselişin detayları yer alıyor. Tabloya dikkatle bakıldığında son üç ayda görülen 4.2 puanlık yükselişin 3.1 puanı, birinci grup dediğimiz ve enflasyondaki ana trendi belirleyen gıda (dünya fiyatları ve kurdan da etkileniyor)  ve alkolsüz içecekler ve konut grubu (kira artı konut yakıtını dolayısı ile döviz kurunu içeriyor) fiyatlarından kaynaklanmış. Kalan 1.1 puan ise tablodan da görülebileceği üzere son dönemde alkol ve tütün mamülleri fiyatlarında yapılan ayarlamalardan kaynaklanmış.

Tek hane için yazı bekleyeceğiz
HEM döviz kurlarında görülen hareketler, hem de bir yıl önceki düşük baz fiyatlar dikkate alındığında 2011'in son çeyreğinde enflasyonun yükselmesi zaten bekleniyordu. Buna bir de alkol ve tütün mamüllerinde yapılan vergi ve fiyat ayarlamaları eklenince enflasyondaki yükseliş hızlandı ve enflasyon çift basamağa çıktı. Geçen yılın ilk aylarında enflasyon oranlarının oldukça düşük seyrettiği hatırlanırsa enflasyondaki yükselişin birkaç ay daha devam etmesini beklemeliyiz. Yeniden tek basamaklı enflasyon oranlarına ulaşmak için muhtemelen yaz aylarını ve yılın ikinci yarısını, beklememiz gerekecek.

Artışın yarısı kurdan!
MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı bu hafta başında yaptığı sunumda enflasyondaki yükselişin bir miktar daha devam etmesini beklediklerini, ancak Mayıs ayından itibaren enflasyonun tekrar düşmeye başlayacağını, yılın sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşacağını söyledi. Tabii sonucu önemli ölçüde belirleyecek olan faktörler,  Avrupa'daki gelişmeler, euro-dolar paritesinde değişme, Türkiye'de iç talebin yavaşlaması ve cari denge açığının küçülmesi gibi zaman içinde gerçekleşecek olgular. Ancak bir nokta önemli. 'Kur arttırılmalı' diye kampanya yapıp sonra kur artınca da, 'fiyatlar arttı' diye çığırtkanlık yapmak pek dürüst bir yaklaşım değil. Enflasyon artışının yarısı kurdan!

"picture-2.png"

<p>Öğrencilerin merakla  beklediği yüz yüze eğitim başladı. Çocuklar eski normale nasıl adapte ol

Yüz yüze eğitim başladı, anne babalar nelere dikkat etmeli?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi