• $15,8723
  • €16,8243
  • 939.223
  • 2393.61
6 Nisan 2012 Cuma

Enflasyon yatay seyrediyor!

Geçen yılın son üç ayında dört puandan fazla yükselen tüketici fiyatları enflasyonu bu yılın ilk üç ayında yatay seyretti. 2011 sonunda yüzde 10.45 seviyesine yükselen yıllık enflasyon ocak ayında yüzde 10.6'ya yükselmiş sonra şubatta yüzde 10.4 seviyesine gerilemişti. Mart ayında tüketici fiyatları yüzde 0.4 oranında arttı. Bu oran geçen yılın mart ayındaki artış oranı ile aynı olduğundan yıllık enflasyon değişmeyerek yüzde 10.4 seviyesinde kaldı.
Aşağıdaki tabloda yıllık enflasyonun ve ana harcama gruplarının enflasyona yaptığı katkıların son yıllarda ve 2012'nin ilk üç ayında izlediği seyir özetleniyor. Enflasyona katkı rakamlarını harcama grubunun endeks içindeki payını yüzde artış oranıyla çarparak buluyoruz.

"tablo.20120405232624.jpg"

Tablonun son üç sütunundaki gelişmelere dikkatle bakıldığında enflasyonun yılbaşından bu yana hem toplamda hem de harcama gruplarının katkıları itibarıyla fazla değişmediğini görüyoruz.
Diğer yandan enflasyon açısından öncü gösterge (çekirdek enflasyon) olarak değerlendirilen Özel Kapsamlı TÜFE göstergelerinde yılbaşından bu yana belirgin bir düşüş trendi göze çarpıyor. Merkez Bankası tarafından yakından izlenen ÖKTG-H endeksi ocak ayından bu yana 0.5 puan düşerek yüzde 8.3'e, ÖKTG-I endeksi de yüzde 7.9'a geriledi. Orta ve uzun vade açısından bu düşüşler umut verici. Aynı zamanda Üretici Fiyatları Endeksi'nde de yıllık enflasyon yüzde 8.2'ye düştü. Bu oran 2011 sonunda yüzde 13.3 seviyesindeydi.
Hem çekirdek enflasyon göstergelerinde hem de ÜFE'deki düşüşler orta ve uzun vadede enflasyondaki düşüş açısından umut veriyor. Ek olarak işlenmiş gıda fiyatlarında da son dönemde aşağı yönlü bir trend var. Yaz aylarında işlenmemiş gıda fiyatlarında da mevsimsel bir düşüş olacağı düşünülürse, enflasyonda genel tablonun çok da olumsuz olmadığını söyleyebiliriz. Ancak son günlerde açıklanan enerji zamlarının enflasyona etkisi olumsuz olacak. Merkez Bankası bu zamların nisan ayında enflasyonu 0.5 puan yukarıya çekeceğini hesaplıyor.
Geçen yılın nisan ayında tüketici fiyatları ortalama yüzde 0.9 oranında artmıştı. Ancak mayıs ayında genel trendden bir sapma olarak aylık yüzde 2.4 oranında artış vardı. Yani iki ayda tüketici fiyatları kümülatif olarak yüzde 3.3 oranında artmıştı. Bu yılın nisan-mayıs döneminde, enerji zamlarına rağmen, baz etkisi nedeniyle enflasyonda 1-1.5 puanlık bir düşüş söz konusu olabilir. Ancak enflasyonun yaz sonuna kadar yüzde 9'un altına düşmesini beklemiyoruz. Enflasyonun resmi hedeflerle uyumlu seviyelere gerilemesi için yılın son çeyreğini beklemek gerekecek. Zaten Merkez Bankası da enflasyon hedefinin 2013 ortalarına doğru yakalanacağını tahmin ediyor.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister