• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
22 Haziran 2013 Cumartesi

Ekonomik krizin pençesindeki komşuda hırsızlar heykel satıyor

Sıkça Türkiye’de gündeme gelen yol işaretlerinin çalınmasından daha vahimi bir durum ekonomik krizdeki Yunanistan’da da yaşanıyor. Yunanistan’da hırsızlar kilosu 6 dolar gibi bir miktara çaldıkları tarihi kahramanların heykellerini hurdacılara satıyorlar. Yunanlar daha öncelerinde adalarını bile satmak zorunda kalmışlardı...       

Bu hafta Wall Street Journal gazetesinde A. Granitsas üzücü bir haber üretmişti. Yunanistan vatandaşları cidden zorda. İşsiz ve fakir insan da, alışık olduklarından daha  zor şartlarda yaşamak zorunda kalmışlar.
Bu arada dünyada ise hurda metal fiyatları da yükselmekte. Bu da kentin bazı sokaklarındaki bronz büst ve heykellerin bazı vatandaşların gelir kaynağı. Örneğin Atina’da “Zorba the Greek” kavramının yaratıcısı Kazancakis’in metal büstü bu yıl ortadan kaybolmuş. 16’ıncı yüzyıl İspanyol Rönesans dönemi sanatçısı El Greco’nun bronz heykeli de bu yıl çalınmış.  
ortadan kaybolan heykel sayısı tam 10 adet. Heykellerden biri 2. Dünya Savaşı’nda işgalcilere direnen bir kahramanın heykeli. Bir diğeri eski Belediye Reisinin ki. Veya bir kahramanının büstü, veya Yunanistan izcilik teşkilatının kurucusunun heykeli veya Küba’lı ulusal kahraman Jose Marti’nin heykeli, veya Latin Amerikanın kurtarıcılarından Simon Bolivar’ın heykeli ( bu sonuncusu önce çalınmış ama sonra bulunmuş ) .  
Ortalıkta dolaşan haberlere göre bir tonluk bir bronz hurdası kabaca 1000 euro kadar ediyor. Küçük bir büst bile uzun süre karın doyuracak bir miktar para getiriyor.  
KİLİSE ÇANINI BİLE ÇALDILAR 
Ekonomik şartların iyice bozulduğu 2011 yılında bir ay içinde Atina sokaklarından 900 adet kadar da metal kanalizasyon izgarası da çalınmış. Mart ayında hırsızlar Girit adasında bir kilisenin çanını çalıp ortadan kaybolmuşlar.  Bu altı ay içinde çalınan üçüncü kilise çanı imiş.

Polis 1198 hırsızı yakaladı

2012’de Yunan polisi 600 baskında 1198 kişiyi çoğu heykellerden metal çaldıkları için ile mahkemelere göndermiş.
Heykel hırsızlığı ise o kadar da kolay değilmiş. Örneğin 30 kiloluk bir büstü hurda kilosu 6 dolar etse de, durduğu yerden çalmak da kolay değil. Beton temelleri, veya vidalar ile tespitli olmak gibi zorluklar var. Bu durumda hırsızlar ağır balyoz ve  elektrikli testereler kullanmak zorunda da kalabiliyorlarmış. 

Eski ABD Başkanı saldırıya uğruyor  

Bu arada heykel hırsızlığının da basit suç kategorisinden çıkartılıp ağır ceza konusu yapılması için kanun hazırlanmış.  Diğer taraftan  bundan sonra heykel ve büstlerin mermerden yapılması teklifi de gündeme gelmiş. İlginçtir, Atina’da eski ABD Başkanı Truman’ın da bronz bir heykeli varmış. Truman Yunanistan iç savaşında  Ulusalcıların Komünistleri mağlup etmesine yardım ettiği için dikilen  bu heykel ise, son 50 yılda hep hırpalanmış. Bugün  değişen siyasi ortamda da “bahtsız Truman” sürekli kırmızı yağlıboya saldırısına  uğruyormuş.   

1 milyar dolar maliyet

Tabii metal heykel veya büst hırsızlığı sadece Yunanaistan’a mahsus değil. Yapılan hesaplara göre metal hırszılığı İngiltere’ye yılda 1 mliyar dolar zarar veriyor. Hatta AB tarafından metal hırsızlığı nasıl önlenir konulu bir konferanslar bile düzenleniyor. Medyaya akseden hırsızlık olayları Yunanların da sinirlerini bozuyor. Vatandaşlar şikayet etmekte ve  “Kahramanlarımızın kilosu hurdacılarda 6 euro ediyor !” şeklinde itirazlar ortalığa dökülmüş. Atina’nın şu andaki Belediye Reisi George Kaminis ise hırsızlığı önlemek için şehri kamera ile donatmak istiyor. 
 

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak