• $7,3087
  • €8,7775
  • 403.528
  • 1533.49
13 Ocak 2012 Cuma

Ekonomi yavaşlamaya başladı 2011 büyümesi %8.3 olacak!

Betam, 2011'in son çeyreğinde Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıla göre yüzde 5.9, geçtiğimiz çeyreğe göre ise yüzde 1.2 artacağını hesapladı. Bu veriler çerçevesinde yıllık büyüme de yüzde 8.3'ü bulacak. Cari açık ise hız kesmeye başladı. 2011 sonunda 12 aylık cari açık tahmini de 76 milyar dolar...

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr.Z.İmamoğlu ve Barış Soybilgen yeni açıklanan verilere dayanarak 2011 yılının son çeyreği ve bütünü için büyüme ve cari açık oranı tahminlerini açıkladılar. Raporu özetleyerek aşağıya alıyoruz. 'Kasım ayında sanayi üretimi ekim ayına göre yüzde 2,5 oranında azalırken, ihracat yüzde 1,7 arttı, ithalat ise yüzde 2 oranında geriledi. Net ihracat kalemi büyümeye yine pozitif ancak sınırlı bir katkı yapacak. Betam'ın tahminlerine göre son çeyrekte GSYH 3. çeyreğe göre yüzde 1,2 büyüyecek (mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak).

CARİ AÇIK/GSYH YÜZDE 9.8
Yıllık büyüme ise yavaşlayacak. Geçen yılın son çeyreğine göre büyüme tahmini yüzde 5,9 (takvim etkilerinden arındırılmış olarak). 2011 için büyüme oranının ise yüzde 8,3 olacağını tahmin ediyoruz.
3. çeyrekte yıllık 78 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açığın 4. çeyrekte 76 milyar dolara düşeceğini tahmin ediyoruz. 4. çeyrek sonu itibariyle cari açığın GSYH'a oranı 3. çeyrek ile aynı seviyede (yıllık) yüzde 9,8 olacak.

Hükümet harcamaları artıyor
ÜÇÜNCÜ çeyrekte büyüme rakamı beklentilerimizin üzerinde, yüzde 1,7 olarak gerçekleşti ve alt kalemlere bakıldığında tahmin ettiğimiz gibi yatırımlarda düşüş, net ihracatta ise pozitif katkı görüldü. Sadece tüketim beklediğimizden daha yüksek oranda pozitif bir katkı yaptı. Dördüncü çeyrekte yatırımlarda azalmanın devam edeceğini, net ihracatın yine büyümeyi artırıcı yönde olacağını ve tüketimin büyümeye güçlü bir katkı yapmasını bekliyoruz.

Tedirginlik 2012'nin başından itibaren büyümeye yansıyacak
ENFLASYON beklentilerini kontrol altına alma amacıyla 2012'nin ilk yarısında para politikasının sıkılaştırma yönünde olacağı anlaşılıyor. Parasal sıkılaştırma ve Avrupa'nın durgunluğa girişi 2012 yılı başında büyümeye yavaşlatıcı etki yapacaktır. İMKB endeksinde de kayıplar genel gidişata göre son iki çeyrektir sürüyor. Finansal piyasalardaki tedirginliğin 2012'nin ilk çeyreğinden itibaren büyümeye yansımaya başlayacağına da inanıyoruz.

CARİ AÇIK AZALIYOR
KASIM ayında cari açık 5,188 milyon dolar oldu. İlk defa cari açık geçen senenin aynı ayına göre düşüş gösterdi. Çeyreklik bazda da 12 aylık cari açıkta azalma bekliyoruz. Son üç çeyrektir çeyrek başına 1,4 yüzde puan artan cari açık oranı, üçüncü çeyrekte 0,7 yüzde puan arttı. Dördüncü çeyrekte ise durma noktasına geldi. Bunda elbette baz etkisinin önemli bir etkisi var ama, geçtiğimiz yıl cari açık 4. çeyrekte sıçrama yapmıştı.'

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Yeni normalleşme süreciyle okullarda yüz yüze eğitim başlandı! İşte ilk kareler