• $9,5391
  • €11,0704
  • 549.69
  • 1519.25
18 Ocak 2015 Pazar

Ekimde işsizlik sabit istihdam arttı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “Betam” tarafından yapılan istihdam ve işsizlik araştırmaları tarım verilerinin oldukça zayıf olması nedeni ile salt tarım dışı istihdam ve işsizliği incelemekte ve örneğin ekim verisi derken de üç ayın ortalamasını almaktadır (eylül , ekim, kasım ayları ortalaması demek).

Araştırma Seyfettin Gürsel , Gökçe Uysal ve Mine Durmaz tarafından yapılmıştır.

TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre Ekim 2014 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü1 milyon 692 bin (yüzde 7,7), tarım dışı istihdam 1 milyon 128 bin kişi (yüzde 5,8), tarım dışı işsiz sayısı ise yıllık 564 bin artmıştır. Son 4 dönemdir tarım dışı istihdamdaki yıllık artışlar 1 milyonun üzerine çıkmış, ancak bu artışlar bile tarım dışı işgücündeki hızlanan artışı karşılamaya yetmemiştir. Zira tarım dışı işgücündeki yıllık artışlar düzenli bir şekilde artarak Ekim 2014 döneminde 1,5 milyonun üzerine çıkmıştır.

Diğer taraftan işgücü istatistiklerinde Şubat 2014 döneminde yapılan revizyonlardan ötürü yıllık artışlara ihtiyatla yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre ekim döneminde eylül dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 151 bin artarak 23milyon 716 bin olmuştur. Tarım dışı istihdam ise 132 bin artarak 20 milyon 704 bin olmuştur.

Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı 19 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı Ekim 2014 döneminde Eylül 2014 dönemine kıyasla değişmeyerek yüzde 12,7 olarak kaydedilmiştir.

İşsizlik kasım döneminde artacak

Betam'ın hazırladığı tahmin modelinde kullanılan Kariyer.net verilerinden ilan başına başvuru sayısı aşağıdaki grafikte gösterilmektedir. İlan başına başvuruların ağustos ayından beri hızlanarak arttığı göze çarpmaktadır.
Kariyer.net verileri artışın kasım ayında da devam edeceğine işaret etmektedir. Betam tahmin modeli de veriler açıklandığında tarım dışı işsizliğin de Kasım 2014 döneminde artacağını tahmin etmektedir.

<p>Rusya'da bubrik, Rize'de kel simit  olarak sofraları süslüyor. 150 yıllık geçmişiyle kentin vazge

“Kel simit” için uzun kuyruk

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu