• $7,4218
  • €9,0364
  • 442.719
  • 1542.45
12 Mayıs 2011 Perşembe

Durmuş Yılmaz işte bundan korkuyordu

Daha çok kısa bir süre önce geçen hafta Avrupa Birliği ve IMF, Portekiz için 78 milyar euro veya 118 milyar dolar bir kurtarma paketini açıklamışlardı ve bu paketin getireceği ekonomik önlemlerin de mayıs ayının 15-16'sı arasında yapılacak Avrupa Maliye Bakanları Konferansı'nda açıklanacağı ve böylece Portekiz'in ne tür bir faiz karşısında kalabileceğini öğrenmesi bekleniyordu ki, aniden bu hafta Avrupa'ya bomba düştü!
S&P, bu hafta başında Yunanistan'ın uzun vadeli kredi reytingini 'BB' den 'B'ye düşürdü. Böylece AB üyesi Yunanistan'ın kredi reytingi birçok üçüncü dünya ülkesinin reytinginden daha aşağıya indi.
S&P, Yunanistan'ın kendisine bilateral (ikili) kredi veren diğer AB ülkelerinin 80 milyar euro veya 118 milyar dolar kadar olan alacaklarının vadesini uzatma çabası içinde olduğu  ve özel sektörde Yunanistan'a borç vermiş olanların da aynı şekilde davranmak zorunda kalacakları riskinin artışı nedeniyle reytingi düşürmüş bulunuyor. Piyasada ancak Yunanistan'ın borcunun yarıya yakınının affedilmesinin ülkeyi borcunun geri kalanını ödeyebilir ve kemerleri sıkabilir hale gelmesini sağlayabileceği konuşuluyor. Yunanistan bu alternatifi gündeme getirse de, Avrupa Merkez Bankası'nın bu yaklaşıma şiddetle karşı çıkacağı da düşünülüyor.
IMF'de yapılan bir incelemeye göre 1975 yılından bu yana borçlarını ödeyemeyen ülkelerin reytinginin kabaca bir yıl kadar spekülatif halde kaldığı görülüyor. Yunanistan ise geçen yıl nisan ayından bu yana spekülatif kategoride olduğu için bir yıllık süreyi geçmiş bulunuyor. Yunanistan'ın uzun vadeli borçlarının faizi bugün yüzde 15.7 civarında ve bu AB içindeki ülkeler arasında en yüksek faiz yükü. Piyasa Yunanistan borcunu ellemek istemiyor gibi gözüküyor.
Atina da 20 Mart 2012 tarihinde 14.5 milyar euro borcu yeniden döndürmek zorunda. Halbuki daha Mart 2011 tarihinde IMF Yunanistan'ın borç faizinin gelecek yıl 5.6 düzeyine düşebileceğini düşünüyordu: Yani şu anki borç faizinin 10 puan aşağısına.  Bugün ise Yunanistan'ın borcunun GSMH oranı olarak yüzde 160'a çıkması gündeme gelmiş bulunuyor!
Ya IMF ve AB ülkeleri Yunanistan'ın borcunun altına tamamen girecek ya da özel alacaklılar da alacaklarının bir kısmından vazgeçmek zorunda kalacak. Yani Yunanistan Arjantin'in yoluna girmiş olabilir.
Korkulansa Yunanistan'ın ispanya'yı da aşağıya çekmesi! İspanya'nın batması Türkiye için önemli ihracat daralma riski demek. Durmuş Yılmaz da bundan korkuyor ve önlem almaya çalışıyordu!

<div><br></div><p><br></p>

Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı açıkladı... İstanbul'a kar yağacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amasya'da mamutlara ait olduğu değerlendirilen fosiller bulundu

İHA fabrikası Ankara'da üretime başladı